Prym wiodą mistycy

Jan Głąbiński

publikacja 21.10.2013 19:34

W Rzepiskach koło Bukowiny Tatrzańskiej już po raz 11. odbył się Dzień Papieski. Specjalnym gościem był ks. Piotr Fedorowicz, przyjaciel bp. Mieczysława Mokrzyckiego, osobistego sekretarza bł. Jana Pawła II.

Prym wiodą mistycy Podczas XI Dnia Papieskiego wystąpiły dzieci z miejscowej szkoły, zespół "Mali Białcanie" oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 2 z Poronina Jan Głąbiński /GN

W programie XI Dnia Papieskiego znalazła się uroczysta Msza św. z udziałem delegacji z pocztami sztandarowymi oraz kapeli „Mrowce” z Szaflar. Liturgii przewodniczył marianin ks. Piotr Fedorowicz. – To nie ekonomiści są ważni w świecie, nie oni wiodą prym, a mistycy. Pokazał nam to ojciec święty w czasie modlitwy brewiarzowej w katedrze wawelskiej. Dziennikarze przestali komentować, byli zakłopotani. Do takiej rozmowy w zupełnej ciszy wzywa nas ciągle z nieba bł. Jan Paweł II – zauważył kapłan. Wiele mówił też o swojej przyjaźni z księdzem, a dziś biskupem Mieczysławem Mokrzyckim, drugim osobistym sekretarzem bł. Jana Pawła II, a obecnie metropolitą lwowskim. – Miecio, bo tak go nazywaliśmy jeszcze w czasach seminaryjnych, zawsze starał się o spotkania z papieżem. Wiele ich było, niezwykle serdeczne, ale i pełne humoru – wspomniał kapłan.

W programie znalazły się również występy dzieci z miejscowej szkoły, zespołu „Mali Białcanie” i młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 z Poronina, a także wspólny obiad. Wszystkim za zaangażowanie i wsparcie w organizacji XI Dnia Papieskiego dziękowała dyrektor szkoły Danuta Madeja. Występy odbywały się w ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym księży marianów.

Dzień Papieski obchodzono również w Nowym Targu. Bł. Jan Paweł jest honorowym mieszkańcem miasta, który to tytuł przyjął osobiście w czasie pielgrzymki do Ludźmierza w 1997 r. Jedna z parafii ma za patrona papieża z Polski. Jego imię nosi także szkoła podstawowa. Przypomnijmy, że w miejskim ratuszu znajduje się stała ekspozycja poświęcona ojcu świętemu zawierająca m.in. relikwie błogosławionego. Z okazji Dnia Papieskiego można było zwiedzać ją za darmo.

Tego dnia burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz złożył kwiaty pod tablicą papieską wmurowaną w miejski ratusz. Było też tradycyjne nabożeństwo na nowotarskim lotnisku, gdzie w 1979 r. papież odwiedził górali po raz pierwszy.

Ważnym akcentem całotygodniowych obchodów Dnia Papieskiego był program artystyczny pt. „Wybrzeża Pełne Ciszy” – poezja Karola Wojtyły w wykonaniu Beaty Paluch, aktorki Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Oprawę muzyczną zapewnili artyści ze Studia Piosenki „Septyma”.