Włosi w Krakowie

Ewa Kozakiewicz

publikacja 23.10.2013 12:17

40. rocznica istnienia italianistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i XIII Tydzień Języka Włoskiego na Świecie stały się okazją do zwołania międzynarodowej konferencji "Włochy a kultura europejska".

Włosi w Krakowie Podczas krakowskiego koncertu artyści z "Cameristi della Scala" grali z ogromną wirtuozerią Archiwum Filharmonii Krakowskiej

Zakończenie obrad naukowców i badaczy z wielu europejskich ośrodków uniwersyteckich uświetnił występ znakomitego zespołu "Cameristi della Scala" z Mediolanu. Artyści słynnego Teatro alla Scala wystąpili 18 października w piątek w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego.

Repertuar zespołu obejmuje głównie kompozycje na orkiestrę kameralną od XVIII wieku po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem włoskich utworów XIX-wiecznych, rzadko wykonywanych lub niepublikowanych utworów, których partie solowe wymagają ogromnej wirtuozerii muzyków.

Tak też było podczas krakowskiego koncertu w filharmonii, zatytułowanego "Na złotych skrzydłach", poświęconego Giussepe Verdiemu w 200-lecie jego urodzin. Zachwycająco i z wirtuozerią zagrali Francesco Manara - na skrzypcach, a na wiolonczeli - Massimo Polidori. Zespół "Cameristi della Scala" z lekkością wykonał fantazje na tematy z oper Verdiego, skomponowane przez włoskich kompozytorów, przyjaciół i współpracowników autora "Traviaty". Niektóre z tych utworów leżały zapomniane na półkach światowych bibliotek, zaś muzycy "Cameristi della Scala" przywrócili je, dokonując ich transkrypcji i poprawek.

Fantazje na tematy z oper Verdiego stanowiły ścieżkę rozpowszechniania muzyki wielkiego kompozytora w czasach, kiedy poza koncertami z udziałem publiczności nie było innej możliwości, by zaprezentować jego dzieło. Były to odpowiednio opracowane wersje, które moglibyśmy dziś nazwać muzycznymi "coverami", a które świadczyły o ogromnej popularności oryginalnych tematów.

Warto dodać, że koncert orkiestry kameralnej "Cameristi della Scala", założonej w 1982 roku, bardzo podobał się krakowskiej publiczności, która nagradzała rzęsistymi brawami występ zespołu, jak i jego świetnych solistów. "Cameristi della Scala" nie tylko występowali już na najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w nowojorskim Carnegie Hall czy w Paryżu w siedzibie UNESCO, ale również współpracowali z solistami o międzynarodowej sławie, takimi, jak Nathan Milstein, Martha Argerich czy Roberto Abbado. Współpraca z najwybitniejszymi dyrygentami świata (Riccardo Muti, Carlo Maria Giulini, Giuseppe Sinipoli czy Valery Gerigiev) przyczyniła się natomiast do ukształtowania dźwięku charakterystycznego tylko dla "Cameristi della Scala", jak i oryginalnej barwy muzycznej i frazowania, co wyróżnia tę orkiestrę od innych tego typu zespołów.