Chciałabym jeszcze tyle zrobić

Ewa Kozakiewicz

publikacja 24.10.2013 15:43

Poznaliśmy już laureatów VII Małopolskiego Plebiscytu "Poza stereotypem - senior roku 2012". Zostali nimi Anna Szypuła i Zygmunt Bębenek.

Chciałabym jeszcze tyle zrobić Statuetki seniorom wręczył wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak Grzegorz Kozakiewicz

– W Małopolsce ekspresja ludzi dojrzałych, niesłusznie nazywanych starszymi, jest imponująca – powiedział Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego, który w sali Fontany w Pałacu Krzysztofory w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wręczył piękne statuetki autorstwa prof. Kazimierza Nitscha, przyznane laureatom konkursu (co roku artysta zmienia ich formę, więc są niepowtarzalne).

Wyboru wyróżnionych seniorów dokonała specjalnie ukonstytuowana Kapituła VII Małopolskiego Plebiscytu, która wybrała swoich faworytów spośród 32 zgłoszeń. Wśród nominowanych osób pojawiło się tym razem 18 kobiet i 14 mężczyzn. To także już wybrane grono osób działających w organizacjach pozarządowych i innych jednostkach społecznych, działających na rzecz innych ludzi. – Aktywnego seniora charakteryzuje chęć pomocy innym ludziom, zaskakująca jest też ich ciekawość w odkrywaniu nowych obszarów działalności ludzkiej – podkreślała Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, organizatora konkursu.

Chciałabym jeszcze tyle zrobić   Laureaci plebiscytu otrzymali niepowtarzalne statuetki Grzegorz Kozakiewicz Tytuł Seniorki Roku 2012 przypadł Annie Szypule, działaczce Zarządu Związku Niewidomych w Wieliczce, która choć sama jest niedowidząca, pracuje na rzecz innych. To dzięki niej w Kopalni Soli w Wieliczce zrealizowano projekt trasy dla niepełnosprawnych. Anna Szypuła  w swoim środowisku, znana ze swej bezinteresownej pracy, zwana jest „Hubalem w spódnicy” lub „Piłsudskim niewidomych”. – Nie czuję się jeszcze seniorką i chciałabym jeszcze tyle zrobić – zadeklarowała podczas wręczenia statuetek, wyraźnie wzruszona.

77-letni Zygmunt Bębenek z Rozkochowa z gminy Babice został Seniorem Roku 2012. Jego życiowym mottem jest pomoc drugiemu człowiekowi niezależnie od pochodzenia i religii, którą wyznaje. Zygmunt Bębenek jest prezesem Duszpasterstwa Rady Parafialnej w Rozkochowie i idee swe wdraża w życie z dużym powodzeniem.

Honorowe wyróżnienia w plebiscycie otrzymali jeszcze: Jadwiga Jamińska z Krakowa, Józef Liszka z Krzykawy z gminy Bolesław oraz małżeństwo – Barbara i Leszek Jesionkowscy z Krakowa.

Uroczystą, kameralną galę wręczenia nagród zamknął koncert muzyki rozrywkowej.