Pod anielskimi skrzydłami

Adam Wojnar

publikacja 27.10.2013 11:36

W galerii Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie przy ul. Garbarskiej 9 prezentowana jest wystawa prac Zofii i Andrzeja Tylków zatytułowana „Pod skrzydłami anioła”.

Pod anielskimi skrzydłami Autorzy sami wypracowali i udoskonalili technikę postarzania swoich prac, by nadać im niepowtarzalny urok Adam Wojnar /GN

Artyści na co dzień mieszkający w Winiarach w gminie Gdów od 10 lat malują obrazy akrylowymi farbami na drewnie.

Drogą prób wypracowali oni własne autorskie techniki, które „postarzają” prace - dzięki temu prace uzyskują wygląd i fakturę zabytkowych obrazów. Choć autorzy nie mają artystycznego wykształcenia (pani Zofia jest absolwentką Wydziału Polonistyki UJ, a jej mąż Andrzej Tylek jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PK), osiągnęli jednak wysoki poziom swoich prac.

Deski, które są podkładem do prac wykonane są z dębu i buku, czasem z olchy.  Na wstępie są one obrabiane i wzmacniane. Dodatkowo są one także rzeźbione tak, aby drewniany podkład korespondował z namalowanym na nim obrazem. Dodatkowego uroku nadaje obrazom wykorzystanie naturalnych pęknięć i słoi drewna.

Na wystawie w galerii w Civitas Chrystiana prezentowane są anioły na drewnie, których inspiracją byli m. in. najbliżsi przyjaciele autorów prac. Obok aniołów na wystawie zaprezentowane zostały także Madonny orz sceny związane z ukrzyżowaniem Chrystusem.

Wystawa „Pod skrzydłami aniołów” w galerii "Civitas Christiana" prezentowana będzie do 10 grudnia od 9. do 15.