100 lat świątyni i 100 lat dla kardynała

Jan Głąbiński

publikacja 27.10.2013 11:21

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 100-lecia konsekracji kościoła w Czarnym Dunajcu. Górale nie zapomnieli o jubileuszu hierarchy i zaśpiewali mu „Sto lat”.

100 lat świątyni i 100 lat dla kardynała W dniu jubileuszu przed ołtarzem stanęła wykonana z kwiatów liczba 100 oraz model dunajeckiej świątyni Jan Głąbiński /GN

Metropolita krakowski na uroczystościach czarnodunajeckich komentował ostatnie doniesienia medialne na temat kościoła. - Nie boimy się krytyki. Kościół potrzebuje oczyszczenia, a za nasze przewinienia przepraszamy Boga na początku każdej Mszy św. - mówił stanowczo kard. Stanisław Dziwisz.

Podziękował za zaproszenie na obchody 100-lecia kościoła w Czarnym Dunajcu. - Ta świątynia została zbudowana na miłości i wierze tutejszego ludu. Proszę was wszystkich, abyście kontynuowali to dzieło. Niech wam zawsze towarzyszy Jezus Chrystus i jego Ewangelia - mówił hierarcha.

W czasie liturgii kardynał udzielił sakramentu bierzmowania tamtejszej młodzieży. Mszę św. uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi, zaśpiewały chór i schola, a przygrywały orkiestra dęta i kapela. Kościół w Czarnym Dunajcu został pięknie przystrojony na uroczystości jubileuszowe. Przy ołtarzu ustawiono liczbę "100” wykonaną z kwiatów oraz replikę świątyni.

Do Czarnego Dunajca przyjechali kapłani i siostry zakonne, którzy pochodzą z tej miejscowości oraz duchowni, którzy dawniej pracowali w parafii. W czasie procesji z darami górale przynieśli do ołtarza m.in. małą owieczkę i produkty regionalne. Kard. Stanisław Dziwisz przekazał wiernym kielich mszalny, który podczas Mszy św. trzymał papież Paweł VI.

Wszystkim za obecność i przygotowanie uroczystości podziękował ks. Krzysztof Kocot, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Czarny Dunajec. Wierni w ramach przygotowania do 100-lecia parafii uczestniczyli w renowacji misji świętych.

Z okazji jubileuszu wydano także okolicznościową książeczkę, w której został zawarty porządek Mszy św. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, porządek nabożeństw w parafii oraz rys historyczny. Były też pamiątkowe obrazki z wizerunkiem kościoła.

Górale z Czarnego Dunajca nie zapomnieli o kardynale Dziwiszu, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Były życzenia w gwarze góralskiej i „Sto lat” odśpiewane przez wszystkich wiernych. Metropolita krakowski otrzymał w prezencie od wspólnoty parafialnej obraz z wizerunkiem Najświętszej Trójcy oraz z namalowanym kościołem.