Trudno uwierzyć, że to papier

Adam Wojnar

publikacja 30.10.2013 16:29

W Skawinie odbyły się XX Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych.

Trudno uwierzyć, że to papier Wykonanie kartonowego modelu wymaga precyzji, cierpliwości i wielu dni pracy Adam Wojnar /GN

Skawina na dwa dni stała się stolicą kartonowych modeli. W sali sportowej skawińskiego gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów zostało zaprezentowane ponad trzysta modeli.

Podczas mistrzostw można było zobaczyć statki, okręty (także łodzie podwodne), czołgi, działa, pojazdy szynowe, samoloty, rakiety, pojazdy kosmiczne oraz makiety budynków i podobizny postaci.

Zawody rozgrywane były w kategorii juniorów oraz seniorów. Jury poszczególnych klas oceniało nie tylko wierność pierwowzorom, ale także na staranność wykonania.

Oglądając niektóre z modeli, trudno było uwierzyć, że zostały wykonane z papieru i kartonu. Tak precyzyjne złożenie modelu wymaga wielomiesięcznej, żmudnej pracy oraz iście benedyktyńskiej cierpliwości i dokładności.

Na najlepszych uczestników XX Mistrzostw Polski Modeli Kartonowych czekały medale i puchary.

Organizatorem jubileuszowych zawodów były zarząd główny i wojewódzki Ligii Obrony Kraju, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz gimnazjum nr 1.