Nazwą was wariatami

mk/ek/KAI

publikacja 17.11.2013 00:23

Forum CCC zakończyło się Mszą św. i modlitwą wstawienniczą za świat.

Nazwą was wariatami Zwróceni w różnych kierunkach uczestnicy wieczornej Eucharystii wspólnie modlili się za cały świat Miłosz Kluba /GN

Ostatnim akordem Forum „Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu Światu” była Eucharystia w opactwie ojców cystersów w Mogile. Przewodniczył jej bp Grzegorz Ryś, koncelebrowali zaś kapłani biorący udział w spotkaniu – zarówno prelegenci, jak i uczestnicy.

Komentując fragment Ewangelii, w którym Jezus mówi, że koniec świata poprzedzą wojny, kataklizmy i prześladowania jego uczniów, bp Ryś zwrócił m.in. uwagę na pozorny paradoks. W jednym zdaniu Jezus mówi: „o śmierć was przyprawią”, a w drugim: „włos wam z głowy nie spadnie”. – Istnieje rzeczywistość, w której niczego nie tracisz – tłumaczył biskup. – Jaka to niesamowicie dobra nowina, że jest ten drugi plan! – przekonywał.

Wyjaśniał, że w tej perspektywie każde dobro, każde dążenie do dobra ma sens, bo nie przemija. Nawet, jeśli nie jest to dążenie do końca skuteczne.

Ważnym elementem wieczornej liturgii była modlitwa wstawiennicza. Najpierw, tuż po Komunii, prelegenci modlili się, kładąc ręce na podchodzących do każdego z nich uczestników celebracji. Nieco później przyszedł czas modlitwy za świat. Zebrani w poszczególnych częściach bazyliki Krzyża Świętego zwrócili się twarzami w cztery strony świata i modlili w różnych intencjach.

– Dziękuję. Bardzo dziękuję – powiedział krótko pod koniec Mszy św. bp Grzegorz Ryś, zwracając się do wszystkich uczestników forum. Wcześniej dziękował także za gościnę ojcom cystersom, dla których – jak przyznał – trwające do późnego wieczora celebracje mogły być uciążliwe. – Te trzy dni są znakiem wielkiej potrzeby ewangelizacji – odpowiedział opat klasztoru w Mogile. – Te mury powstały, by ewangelizować – zapewnił.

Zasadniczymi elementami Forum były sesje plenarne, panele, sesje robocze, spotkania w małych grupach. Refleksje i natchnienia wynikające ze świadectw poszczególnych dni powierzano Panu Bogu w wieczornych celebracjach. W sesjach i panelach wzięli udział m.in. ks. dr Peter Hocken z Wiednia, Jose Prado Flores z Meksyku, pastor Ulf Ekman z Upsali, bp Sandy Millar z Londynu, a także polscy biskupi – Edward Dajczak z Koszalina czy Grzegorz Ryś z Krakowa.

– Jako głównych nauczających zaprosiliśmy świadków wiary, którzy poprzez swoje oddanie Ewangelii dokonali wyraźnych przełomów – otworzyli nowe przestrzenie dla głoszenia Słowa w Europie i w Polsce. Są to osoby, które łączą swoje zaangażowanie w ewangelizację z pogłębioną refleksją nad własnym doświadczeniem w Panu – mówił Andrzej Sionek z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

Pierwszy dzień forum przebiegał pod hasłem „Cała Ewangelia”. Paneliści zastanawiali się nad tym, co jest pierwszym przesłaniem Ewangelii (kerygmatem), a co względem niego jest drugorzędne. Ks. Peter Hocken z Wiednia w swoim wystąpieniu podkreślił, że „jeśli nie zrozumiemy kerygmatu, to nie zrozumiemy ewangelizacji”. Kerygmat ogłasza wydarzenie, dobrą nowinę. Tym wydarzeniem jest zmartwychwstanie Jezusa, ale nie chodzi tu o doktrynę czy teologię. „Kerygmat jest dobrą nowiną o królestwie. Ono się już rozpoczęło. Zmartwychwstaniemy w dniu ostatnim. Ale wszystko zaczęło się od zmartwychwstania Jezusa, który umarł na krzyżu z miłości do nas” – mówił ks. Hocken. – Kerygmat jest po to, żeby przeszywał serce. Jeśli tego nie robi – nie jest kerygmatem. Katecheza uświęca umysł przez prawdę. Jest skuteczna, ale jest czymś innym niż kerygmat. Ona daje nam możliwość wzrastania do obrazu Chrystusa. Ale żeby dojść do tego obrazu, trzeba się narodzić na nowo, a to dzieje się przez Słowo, które przeszywa serce” – wyjaśniał José Prado Flores, lider międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja.

Bp Grzegorz Ryś zaznaczył, że nie można zatrzymać się w czasie forum jedynie na wysłuchaniu tego, co mają do powiedzenia na temat Jezusa prelegenci. Konieczna jest osobista odpowiedź Jezusowi. – Najważniejsze pytanie Jezusa w Ewangelii, którego jesteśmy adresatami, to kim Ja jestem dla was? – mówił hierarcha podczas głoszenia kerygmatu w ramach celebracji wieczornej w bazylice Świętego Krzyża w Krakowie-Mogile. Andrzej Sionek przypominał, że podtytuł forum brzmiał: „Nie rób sam tego, co możemy zrobić razem”.

Wspólnotowy i ekumeniczny charakter miał szczególnie drugi dzień wydarzenia przebiegający pod hasłem „Całe Ciało”. „– To jest spotkanie chrześcijan. Doświadczamy jednego ciała. Ekumenizm i ewangelizacja są ze sobą wewnętrznie powiązane – mówił bp Grzegorz Ryś. Jego słowa potwierdził Ulf Ekman, który wyraził radość, że jako pastor protestancki może wejść w atmosferę tego wydarzenia. – Jest wyczuwalny duchowy głód. Wszystko skupia się wokół Jezusa Chrystusa. Widać też miłość, jaka przelewa się między zebranymi, więc czuję się jak w domu – powiedział szwedzki duchowny.

W czasie wieczornej liturgii odnowiono przyrzeczenia chrzcielne. – Chcemy odnowić w sobie świadomość, że jesteśmy wszczepieni w Chrystusa, w Jego Ciało przez chrzest. Chcemy tę tożsamość chrzcielną w sobie odnowić, bo to jest to, co nas łączy, niezależnie od wszystkiego, co nas dzieli – mówił bp Ryś na zakończenie drugiego dnia Forum.

Ostatniemu dniowi forum towarzyszyło hasło „Całemu światu”. – Mam nadzieję, że nie pozostawicie ponownej ewangelizacji Polski tylko kapłanom – mówił bp Sandy Millar. Nie mam nic przeciwko księżom – sam jestem księdzem. Ale nie zostawiajcie tego dzieła tylko nam samym, bo ono się nie dokona. Dokona się za pośrednictwem chrześcijan, którzy "wydychają" Chrystusa, którzy się uśmiechają i miłują, którzy robią to, co zrobiłby Jezus – w ten sposób emerytowany biskup anglikański zachęcał uczestników Forum CCC do zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji.

Bp Edward Dajczak wskazał kilka elementów, które są konieczne, aby skutecznie ewangelizować świat. – Pierwsze, czego świat potrzebuje, to wzięcia przez nas odpowiedzialności za nasze słabości, a nie obciążanie nimi Boga; odważnie i z całą pokorą. W drugiej kolejności wymienione zostało świadectwo. – Nie wystarczy informacja. Decydujące jest to, jak żyjemy – przekonywał hierarcha. Ostatnim elementem, na który zwrócił uwagę bp Dajczak, było słuchanie świata. „My często kryjemy się za zasłoną zalewu informacji religijnych. Ale żeby odpowiedzieć na potrzeby świata, trzeba zacząć od słuchania Boga i człowieka. Nie zaczynajmy od gadania – apelował biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Forum zakończyło się uroczystą Mszą św. z posłaniem uczestników do ewangelizowania w ich codziennych miejscach życia – w rodzinach i pracy, a także modlitwą wstawienniczą za świat. – Wrócicie stąd do swoich domów, a nikt nie będzie chciał was słuchać. Powiedzą, że nasłuchaliście się głupot albo nazwą was wariatami – mówił do uczestników forum bp Grzegorz Ryś. W homilii podczas Mszy św. kończącej forum hierarcha przestrzegał jego uczestników przed oczekiwaniem sukcesu ewangelizacji w wymiarze ludzkim. – Jest rzeczywistość w Bogu, gdzie to trwa, gdzie ma sens, gdzie owocuje. My nie musimy tych owoców widzieć. Ale to owocuje, bo Bóg daje wzrost – tłumaczył krakowski biskup.

Forum Ewangelizacyjne przebiegało pod hasłem „Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu światu”. Odbywało się od 14 do 16 listopada w nowohuckiej Mogile – w miejscu, gdzie bł. Jan Paweł II użył po raz pierwszy (w 1979 r.) określenia „nowa ewangelizacja”. Uczestniczyło w nim ok. 2000 osób z całej Polski.