Hołd dla Gaździny

Jan Głąbiński

|

Gość Krakowski 49/2013

publikacja 05.12.2013 00:00

Piękny koncert podarowali MB Ludźmierskiej finaliści tegorocznego festiwalu.

Dziewczęta ze scholi w Trzebini wyśpiewały (wspólnie ze scholą z parafii bł. Jana Pawła II w Nowym Targu) I miejsce Dziewczęta ze scholi w Trzebini wyśpiewały (wspólnie ze scholą z parafii bł. Jana Pawła II w Nowym Targu) I miejsce
Jan Głąbiński /GN

Rok 2013 minął pod znakiem obchodów 50-lecia koronacji figury Gaździny Podhala, dlatego też XXIV Archidiecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej „Sacrosong 2013” poświęcono Matce Boskiej Ludźmierskiej. Prowadzący festiwal podczas zapowiadania kolejnych wykonawców przypomnieli więc najważniejsze fakty z historii ludźmierskiego sanktuarium. Były nawet minikonkursy dla licznie zgromadzonej publiczności.

Spośród 62 uczestników w kilku kategoriach jury w składzie Zbigniew Rutkowski, Barbara Banowska i Dominik Socha wybrało finałową trzynastkę, która zaprezentowała się 1 grudnia na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu podczas koncertu laureatów. Wśród dziecięcych solistów triumfowała Anna Rusin z Kluszkowiec, przed Aleksandrą Lichaj z Zaskala i Wiolettą Smajdor z Nowego Sącza. Wśród zespołów I miejsce przypadło ex aequo scholi dziecięcej z parafii bł. Jana Pawła II w Nowym Targu i scholi dziecięcej z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini, drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie zdobyła schola „Arka Pana” z Rudawy. W kategorii młodzieżowej jurorzy najwyżej wśród solistów ocenili Łucję Cięciel z Nowego Sącza, drugie miejsce zdobyła Jagoda Gruca ze Skawiny, a trzecie – kolejna sądeczanka Karolina Pietrzak. Wśród schol i zespołów pierwsze miejsce przyznano „Pyzowianom” z Pyzówki, drugie – „Stokrotkom” z Zakopanego, a trzecie – „Promykom” z Nowego Targu (do nich powędrował także puchar przechodni – nagroda publiczności). Z kolei grand prix przeglądu została przyznana scholi „Dotyk Anioła” z Trzebuni. Zwycięzcy przyjmowali gratulacje i nagrody (m.in. zaproszenia do term w Szaflarach) od ks. prał. Tadeusza Juchasa, kustosza sanktuarium w Ludźmierzu, ks. Jana Karlaka, proboszcza parafii bł. Jana Pawła II w Nowym Targu (głównego organizatora przeglądu), parlamentarzystów z Podhala i przedstawicieli władz samorządowych. Patronat medialny nad „Sacrosongiem” od wielu lat sprawuje „Gość Niedzielny”.