Kraków dla Lwowa

Bogdan Gancarz

publikacja 20.12.2013 10:19

Wnętrza lwowskich zabytków wypełni muzyka.

Kraków dla Lwowa - Pomożemy w organizacji bratniego festiwalu we Lwowie - deklaruje Stanisław Gałoński Bogdan Gancarz /GN

Pomogą w tym organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie”.

- Zgłosili się do nas znani lwowscy muzycy Serhij Burko i Jurij Łuciw, którym podoba się forma naszego festiwalu, z propozycją zorganizowania tam bliźniaczego przedsięwzięcia pod nazwą "Muzyka w Starym Lwowie”. Zrobiliśmy już pierwsze przymiarki organizacyjne - powiedział Stanisław Gałoński z Fundacji "Capella Cracoviensis", twórca i dyrektor odbywającego się od 1976 r. Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie”.

Występy lwowskie we wnętrzach zabytkowych budynków miasta nad Pełtwią będą się odbywały między 15 a 31 sierpnia przyszłego roku, w tym samym czasie, co koncerty "Muzyki w Starym Krakowie”. Będzie ich jednak nieco mniej, gdyż przewidziano je tylko w piątki, soboty i niedziele. Krakowianie zaproponowali m.in. występ Collegium Zieleńskiego pod dyr. S. Gałońskiego z utworami kompozytorów staropolskich Marcina Mielczewskiego i Mikołaja Zieleńskiego, koncert zespołu Sinfonietta Cracovia pod dyr. Roberta Kabary z koncertem klarnetowym Mozarta i kontredansami Krzysztofa Meyera oraz wykonanie "Requiem” Mozarta przez zespół "Lwowscy wirtuozi" i chór "Trembita" pod dyr. S. Gałońskiego.

- Warto przypomnieć, że "Requiem” wykonano po raz pierwszy we Lwowie, w greckokatolickiej katedrze św. Jura w 1826 r., przy udziale mieszkającego przez 20 lat w tym mieście syna kompozytora Franciszka Ksawerego Mozarta oraz sławnego skrzypka Karola Lipińskiego - powiedział S. Gałoński.

Na bratnich festiwalach będą się prezentowały młode talenty ze Lwowa i Krakowa. Do Krakowa przyjadą w przyszłym roku renomowane lwowskie zespoły muzyczne: Chór Katedry Ormiańskiej, Chór Katedry św. Jura oraz zespół "Lwowscy wirtuozi" wraz z chórem "Trembita".