Kolędy dla chorych na SLA

publikacja 09.01.2014 11:10

11 stycznia krakowscy artyści zaśpiewają na rzecz chorych na stwardnienie boczne zanikowe.

Kolędy dla chorych na SLA Warto przyjść na ten koncert Materiały Stowarzyszenia "Dignitas Dolentium"

Podczas tego charytatywnego wieczoru kolęd, który rozpocznie się o godz. 19.15 w bazylice św. Floriana (ul. Warszawska 1b), wystąpią: Anna Szałapak, Andrzej Sikorowski, Marek Bałata oraz trio Milena, Szczepan i Tomasz z Łapsz Niżnych. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie „Dignitas Dolentium”  (łac. godność cierpiących), które pomaga cierpiącym na SLA na różne sposoby: wypożycza sprzęt medyczny, w tym materace przeciwodleżynowe, łóżka rehabilitacyjne, asystory kaszlu oraz system „Sensor” umożliwiający porozumiewanie się z opiekunami i obsługę komputera np. małym ruchem palca. Stowarzyszenie udziela także jednorazowej pomocy finansowej chorym w stanie terminalnym, prowadzi telefon zaufania dla pacjentów i opiekunów, stronę internetową (www.mnd.pl) oraz forum. Wydaje również „Poradnik dla chorych na SLA”, który rozsyłany jest do wszystkich członków stowarzyszenia, klinik i szpitali.

Stowarzyszenie „Dignitas Dolentium” powstało w Nowym Targu w 2007 r. i działa dzięki pełnej poświęcenia pracy wolontariuszy, a utrzymuje się z darowizn przekazywanych w ramach 1 proc. podatku, datków, składek członkowskich oraz zbiórek podczas imprez charytatywnych. Także podczas sobotniego koncertu będzie można wpłacić datek na rzecz stowarzyszenia i osób chorych. Liczy się każda złotówka!

SLA, czyli stwardnienie boczne zanikowe, to postępująca i nieuleczalna choroba neurologiczna, w której zniszczeniu ulegają komórki nerwowe odpowiedzialne za pracę mięśni. Pierwsze objawy to zazwyczaj potykanie się, upuszczanie przedmiotów, niewyraźna mowa. Chorzy stopniowo tracą sprawność ruchową. Później pojawiają się paraliż i zatrzymanie pracy mięśni (także tych odpowiedzialnych za oddychanie), co prowadzi do powolnej śmierci. Jednocześnie u większości chorych zmysły działają prawidłowo, a umysł pozostaje sprawny.

Na SLA choruje w Polsce około 4 tys. osób.