Dzieciątku na jubileusz

Bogdan Gancarz

publikacja 15.01.2014 13:53

Chór "Psalmodia" śpiewa już 25 lat.

Dzieciątku na jubileusz Chór jest artystyczną wizytówką Uniwersytetu Papieskiego Marek Pawełek

Ten zespół chóralny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie swój rok jubileuszowy rozpocznie koncertem kolędowym, który odbędzie się w niedzielę 19 stycznia w kościele jezuitów (ul. Kopernika 26) po Mszy św. o godz. 19.

- Zabrzmią tam najpiękniejsze polskie kolędy w różnorodnych aranżacjach - tradycyjnych i współczesnych, na chór mieszany i na chóry jednorodne. Zgromadzeni słuchacze będą mogli poczuć świąteczną radość przy dźwiękach "Dzisiaj w Betlejem" czy "Przybieżeli do Betlejem", wzruszyć się przy "Lulajże, Jezuniu" oraz "Mizernej cichej", a nawet przenieść się w okolice Zakopanego, razem z góralskim "Dobrze, ześ się, Jezu" i "Juhaską kolyndą". Wszystko zaś w wykonaniu jednego z najlepszych chórów w Polsce - poinformowała Monika Wiertek, rzecznik prasowy UPJP II, wiceprezes wspierającej zespół Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Chór, liczący obecnie 50 osób, pracuje od początku działalności pod dyrekcją wybitnego chórmistrza prof. Włodzimierza Siedlika. Pod jego kierunkiem zdobył liczne nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. Nagrał kilka płyt. Specjalizuje się w wykonywaniu utworów muzyki polskiej. Jest artystyczną wizytówką uczelni.

- Należą mu się słowa wdzięczności za to, co robi dla naszego uniwersytetu, dla kultury Krakowa i Małopolski. Służy bowiem wartości, jaką jest piękno - powiedział ks. prof. Władysław Zuziak, rektor UPJP II.

W czasie roku jubileuszowego będą się odbywały kolejne występy chóru.

- Będziemy m.in. śpiewali na koncercie z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, podczas kwietniowych krakowskich uroczystości z okazji kanonizacji Jana Pawła II, w maju wystąpimy podczas koncertu muzyki filmowej, we wrześniu zaśpiewamy utwory religijne Romualda Twardowskiego, które ukażą się również na nagranej przez nas płycie. Kulminacją obchodów jubileuszowych będzie październikowy koncert galowy w Filharmonii Krakowskiej - powiedział Mateusz Prendota, wieloletni prezes Zarządu Chóru "Psalmodia", obecnie zaś menedżer kultury, prezes Stowarzyszenia "Passionart", prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores.