Wsparli Pietę

pl

publikacja 29.01.2014 09:40

W kościele św. Katarzyny odbył się koncert "Kolędy do nieba", podczas którego zbierano fundusze na "Pietę Smoleńską".

Wsparli Pietę Podczas koncertu wystąpiła plejada gwiazd Adam Wojnar /GN

Świątynię przy ul. Augustiańskiej w Krakowie wypełnił w ub. sobotę prawdziwy tłum. Przyszło ponad tysiąc osób. Wystąpiła plejada gwiazd: m. in. Katarzyna Oleś-Blacha i Elżbieta Warta-Śmietana. Koncert poprowadził Leszek Długosz. To było wydarzenie artystyczne, a zarazem manifestacja patriotyzmu, bo koncert "Kolęda do nieba" był dedykowany ofiarom katastrofy z 10.04.2010 roku.  Licznie zebrani słuchacze mieli okazję wesprzeć projekt Piety Smoleńskiej, płaskorzeźby wg projektu Piotra Suchodolskiego, która zostanie ufundowana w Krakowie w hołdzie Ofiarom Narodowych Tragedii.

- Publiczność była wspaniała, artyści cudowni. jestem pod szczególnym wrażeniem dużej liczby młodych ludzi, którzy przyszli. Zaproszenie było skierowane do wszystkich, bez względu na poglądy polityczne i wiek, zarówno do elit Krakowa, jak i uczniów. Młodzież odpowiadając tam masowo na nasze zaproszenie pokazała nam dorosłym, jak wygląda postawa patriotyczna - cieszyła się Jolanta Janus, organizatorka koncertu.

Wsparli Pietę   Organizatorzy koncertu przygotowali także specjalne podziękowania dla artystów i darczyńców mat. organizatorów Szczególnie wzruszający był jego finałowy akcent - kolęda zaśpiewana przez Katarzynę Oleś-Blachę wspólnie z czwórką najmłodszych wykonawców z Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

Była to już kolejna zbiórka pieniędzy na Pietę Smoleńską. W ubiegłym roku, 1, 2 i 3 listopada odbyła się na ten cel II Kwesta Smoleńska na pięciu krakowskich cmentarzach z udziałem licznego grona krakowskich naukowców, polityków, artystów. - Wtedy zebraliśmy dzięki wspaniałomyślności ofiarodawców  ponad 20 tys. zł. Podczas sobotniego koncertu udało nam się zebrać również imponującą kwotę 5450 złotych - mówi pani Jolanta. Zarówno kweście, jak i koncertowi patronowała pani Zuzanna Kurtyka prezes  Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010.