Na islamie zna się każdy

pb

publikacja 02.02.2014 13:48

- Nie chodzi o informacje, chodzi o osobę - mówił bp Grzegorz Ryś podczas chrześcijańsko-islamskiego nabożeństwa w XIV Dniu Islamu w Kościele Katolickim w Polsce.

Na islamie zna się każdy Chrześcijanie i muzułmanie spotkali się na modlitwie oraz na wspólnej dyskusji Paulina Biegaj

Główną myślą czwartkowych obchodów było "Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację". Zaproponował ją papież Franciszek. Jak powiedział ks. prof. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, spotkaliśmy się, aby pogłębić naszą wzajemną wiedzę i bardziej się do siebie zbliżyć.

– Rozstrzygające jest pytanie nie o teorię, ale o osobę. A jak osoba, to i dialog. To jest ogromnie ważne – podkreślał bp Grzegorz Ryś, przewodniczący wspólnemu nabożeństwu Słowa Bożego. Dialog jednak, jak wyjaśniał, musi się obywać w spotkaniu na żywo i mieć na celu nie tylko edukację, ale prowadzić do życia według Ewangelii.

Po nabożeństwie w kościele oo. franciszkanów uczestnicy Dnia Islamu przenieśli się do jednej z sal Uniwersytetu Papieskiego, by wziąć udział w panelu dyskusyjnym „Dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej o islamie?”.

– Jesteśmy wyznawcami tego samego Boga, ale różnie bywa z podejściem do islamu – mówiła s. Anna Pawłowska, która uczy religii i nawiązuje kontakty z islamską młodzieżą. – Biblia łączy nas wszystkich – mówiła. Podkreśleniem tego był już sam początek dyskusji – zebrani wspólnie odmówili Surę I Otwierającą oraz modlitwę Ojcze Nasz.

– W Polsce na islamie, jak na piłce nożnej, zna się każdy – mówiła ironicznie dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodała, że każdą islamską kobietę uważa się za bitą i pozbawioną praw, a za państwa islamskie – wyłącznie państwa arabskie. Jej zdaniem często udajemy, że wiemy o tej religii dużo, posługując się w rzeczywistości stereotypami.

– Najlepszy sposób uzyskiwania informacji to uzyskiwanie ich face to face – przekonywał tymczasem Erdem Agaslan, studiujący w Polsce muzułmanin.