Nowy prowincjał dominikanów

mk/pb

publikacja 02.02.2014 14:36

Polscy dominikanie mają nowego prowincjała. Został nim o. Paweł Kozacki OP.

Nowy prowincjał dominikanów Nowy prowincjał podczas zamykania "kapsuły czasu" na dachu krakowskiego kościoła oo. dominikanów Miłosz Kluba /Foto Gość

Zastąpi on o. Krzysztofa Popławskiego, który pełnił urząd prowincjała przez dwie ostatnie kadencje.

Nowy przełożony Polskiej Prowincji zakonu został wybrany podczas odbywającej się w Krakowie kapituły. W głosowaniu brało udział 49 delegatów, reprezentujących 450-osobową wspólnotę polskich braci kaznodziejów. Wybór zatwierdził generał zakonu o. Bruno Cadoré. Prowincjał został wybrany na czteroletnią kadencję.

O. Paweł Kozacki, do tej pory przeor krakowskiego klasztoru dominikanów, urodził się w 1965 roku w Poznaniu. Do zakonu wstąpił w 1983 roku, a śluby wieczyste złożył w roku 1989. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Był katechetą i duszpasterzem akademickim, współpracował ze szczecińską rozgłośnią Polskiego Radia oraz Radiem "As". W latach 1993-1995 był redaktorem naczelnym oficyny "W drodze" w Poznaniu, a przez następne 15 lat szefem miesięcznika "W drodze". Przeorem krakowskiego konwentu został w roku 2010.

Kapituła w krakowskim klasztorze oo. dominikanów trwała od 27 stycznia. W jej drugim dniu, a jednocześnie we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, wspólnie z uczestniczącymi w niej delegatami, Mszę św. odprawił kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita zaznaczył, że wspólna Eucharystia jest znakiem łączności Kościoła z dominikanami. Przypomniał, że zakon ma dwóch patronów. Św. Dominik przedstawiany z różańcem przypomina o zadaniu kontemplacji tajemnic Bożych. Z kolei św. Tomasz z Akwinu, chcąc przekazać inteligencji prawdy wiary, pozostawił dwa wielkie dzieła: Sumę Teologiczną oraz Sumę Filozoficzną.

- Módlmy się za tych, którzy mają odwagę myśleć – wezwał kardynał. Mówił o potrzebie refleksji i wymienił inicjatywy ojców dominikanów, które na nią odpowiadają: duszpasterstwo akademickie oraz działalność naukowa ojców. – Za to Kościół bardzo wam dziękuje – powiedział kard. S. Dziwisz.