Ciche w Dortmundzie

jg

publikacja 10.02.2014 15:03

Mali górale w ferie nie próżnują, ale zwiedzają europejskie miasta. Tym razem polecieli do Dortmundu.

Ciche w Dortmundzie Uczniowie z Cichego już wiedzą, jak robi się klocki Lego Jan Głąbiński /GN

Emilia, Gosia, Kinga i Kamil ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Cichem należą do kółka podróżniczego. Na początku lutego na małą wycieczkę wybrali się do Niemiec. Podczas lotu (samolotem Airbus A 320 należącym do jednej z tanich linii) podziwiali piękne widoki polskich i niemieckich miejscowości ozłoconych blaskiem wschodzącego słońca. Wysokość przelotowa wynosiła 11 tys. metrów nad poziomem morza, a samolot poruszał się z prędkością 800 km/h.

Na małych podróżników w Niemczech czekali Ewa i Wojciech Kruczakowie, mający podhalańskie korzenie. – Bardzo się cieszymy, kiedy możemy pomóc Polakom, a zwłaszcza dzieciom. Traktujemy to jako patriotyzm – mówią. W planie wycieczki znalazł się m.in. Legoland – mali górale poznali tajniki produkcji najpopularniejszych klocków na świecie. Otrzymali nawet symbolicznie jeden z nich, z logo niemieckiego Legolandu. Był również czas na zwiedzanie stadionu (z klocków Lego). Na pierwowzorze do niedawna grał Robert Lewandowski.

Wiele atrakcji czekało na uczestników wycieczki w oceanarium, gdzie pływają ryby niemal z całego świata. Jest nawet dryfujący statek, z pokładu którego (dno przezroczyste) można podziwiać morskie okazy.

Mali górale swoją podróż opiszą w szkolnym miesięczniku „Bez tytułu”, który jest jednym z najlepszych w Polsce. Redakcja zdobywa laury w konkursach ogólnopolskich. Najważniejszym z nich jest Ogólnopolski Konkurs Gazetek Szkolnych – Forum Pismaków. Które miejsce dzieci z Cichego zajmą w tegorocznej, 19. już edycji konkursu, będzie wiadomo pod koniec marca.