Wspominali płk. Kuklińskiego

Bogdan Gancarz

publikacja 12.02.2014 12:52

Krakowianie uczcili pamięć Honorowego Obywatela Miasta.

Wspominali płk. Kuklińskiego W pochodzie patriotycznym niesiono portret pułkownika Adam Wojnar /GN

W 10. rocznicę śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego, oficera LWP, który z pobudek patriotycznych, w obliczu zagrożenia Polski skutkami konfliktu jądrowego między Związkiem Sowieckim a Stanami Zjednoczonymi, podjął współpracę z wywiadem amerykańskim, wspominano go pod Wawelem.

Inicjatorami uczczenia pamięci pułkownika byli Stowarzyszenie Sympatyków płk. Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie i Towarzystwo Parku im. dr. Henryka Jordana.

W kościele ojców kapucynów odprawiono pod przewodnictwem ks. płk. Stanisława Gulaka, kapelana wojskowego, proboszcza parafii wojskowej pw. św. Agnieszki, Mszę św. za duszę pułkownika. Jego postać wspominał w kazaniu o. Jerzy Pająk, kapucyn, kapelan krakowskich środowisk niepodległościowych.

Po Mszy św. zebrano się obok kościoła, przy mogile konfederatów barskich. Odśpiewano znaną „Pieśń Konfederatów Barskich” do słów J. Słowackiego. Później kilkusetosobowy pochód patriotyczny wraz z pocztami sztandarowymi, m.in. Wojska Polskiego, przeszedł ulicami Kapucyńską, Straszewskiego i Piłsudskiego do parku Jordana, zatrzymując się po drodze przy pomniku marszałka Piłsudskiego.

W parku zebrano się pod pomnikiem Kuklińskiego dłuta Wojciecha Sieka, ustawionym tutaj jesienią 2006 r. w Alei Zasłużonych Polaków. „Był jednym z ojców polskiej niepodległości, który w najtrudniejszych czasach odważył się być człowiekiem sumienia i honoru” – powiedział wówczas o pułkowniku kard. Franciszek Macharski.

Tym razem modlitwę przy pomniku, gdzie wartę honorową zaciągnęli żołnierze 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, odmówił o. Pająk. Śpiewano pieśni patriotyczne, przedstawiano zasługi Kuklińskiego, który bardzo cenił sobie krakowskie wyrazy pamięci o nim.

„Pierwszy polski oficer w NATO”, jak czasem nazywa się płk. Kuklińskiego, otrzymał 7 maja 1997 r. tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Odebrał go dopiero w kwietniu 1998 r., podczas wizyty pod Wawelem. Przyznanie honorowego obywatelstwa nazwał „najwyższym wyróżnieniem swego życia”. „Waszą decyzję przyjąłem jako bardzo jednoznaczne, stanowcze i skuteczne opowiedzenie się społeczności Krakowa za przywróceniem odebranej mi czci i mojego dobrego imienia. Wasze zaproszenie do Krakowa okazało się szczęśliwym zaproszeniem do Ojczyzny” - powiedział wówczas w sali obrad krakowskiej Rady Miasta płk Kukliński.

Postaci płk. Kuklińskiego poświęcony jest wywiad Piotra Legutki z dr. Jerzym Bukowskim, reprezentantem prasowym pułkownika podczas jego wizyty w Polsce, który zostanie opublikowany w 7. tegorocznym numerze GN.