Książka nauczyciela Wojtyły

Bogdan Gancarz

publikacja 14.02.2014 10:54

Należała do prof. Kazimierza Forysia.

Książka nauczyciela Wojtyły Grafika Zbigniewa Pronaszki ilustrująca "Dziesięć ballad" Antykwariat Rara Avis

Cenne książki, rękopisy, fotografie, grafiki będzie można licytować w trakcie 108. aukcji antykwarycznej, zorganizowanej przez znany krakowski antykwariat „Rara Avis”. Aukcja rozpocznie się w sobotę 15 lutego o godz. 11 w Centrum Kultury Żydowskiej (Kraków, ul. Meiselsa 17).

Będzie m.in. licytowany tom poezji Emila Zegadłowicza „Dziesięć ballad o powsinogach beskidzkich”, wydany w 1929 r. w Poznaniu, ilustrowany 10 całostronicowymi drzeworytami barwnymi wybitnego grafika Zbigniewa Pronaszki.

- W Rolniczej Drukarni i Księgarni Nakładowej w Poznaniu, kierowanej przez artystę książki Jana Kuglina, wydrukowano jedynie 350 egzemplarzy numerowanych, ten ma nr 26. To pierwsza książka wydrukowana nową czcionką – antykwą Jeżyńskiego. Zwracając się do autora, Kuglin anonsował: „Pierwszą na wskroś polską książkę, pierwszą, bo przepojoną miłością Twoją ku ziemi, tłoczoną pierwszą polską czcionką na polskim papierze polskim czernidłem i przyozdobioną przez polskiego artystę” - poinformował Janusz Pawlak z antykwariatu „Rara Avis”.

Nie tylko nakład i wysmakowana oprawa graficzna decydują o rzadkości tej książki. Ważna jest także tzw. proweniencja, czyli informacje o pochodzeniu danego egzemplarza

- Znajduje się w niej odręczna dedykacja mieszkającego w podwadowickim Gorzeniu Górnym autora dla prof. Kazimierza Forysia, polonisty, nauczyciela Karola Wojtyły w gimnazjum w Wadowicach - dodał J. Pawlak.

Niewykluczone, że gimnazjalista Karol Wojtyła miał w ręku tę książkę należącą do jego profesora. Kazimierz Foryś (1906-1982), był bowiem mocno związany z uczniami, dzieląc się z nimi swoimi fascynacjami literackimi. Należał do grupy poetyckiej „Czartak”, był współtwórcą i reżyserem teatru szkolnego, w którym grywał młody Wojtyła.

Na aukcji nie zabraknie także innych rzadkich pozycji. Pod młotek pójdą m.in.: zbiór dokumentów z lat 1914-1946 dotyczący Jóefa Kałuży, piłkarza Cracovii, jednego z najlepszych piłkarzy polskich, zbiór 77 dokumentów  dotyczących remontu wieży Mariackiej prowadzonego w latach 1912-1914, fotografie malarza Jacka Malczewskiego i Lucjana Rydla.