Obowiązek człowieka cywilizowanego

jt

publikacja 20.02.2014 13:17

W Teatrze "Groteska" w Krakowie odbyło się spotkanie inicjujące kampanię społeczną "Kontrrewolucja Kulturalna".

Obowiązek człowieka cywilizowanego Podczas spotkania w "Grotesce" dyskutowano, jak przywrócić kulturze należne jej miejsce Justyna Tomaszewska

– Kultura wysoka to obowiązek człowieka cywilizowanego. Należy przywrócić społeczeństwu świadomość jej miejsca, roli i znaczenia – powiedział, otwierając spotkanie Adolf Weltschek, dyrektor teatru, zaznaczając, że taki jest cel projektu zapoczątkowanego przez Teatr "Groteska".

Organizatorzy podkreślają, że kultura powinna działać ponad podziałami. Stąd zaangażowanie przedstawicieli różnych opcji światopoglądowych. Tytuł i rolę Ambasadora Kontrrewolucji Kulturalnej przyjęli m.in. Władysław Bartoszewski, Kazimierz Kutz, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Ćwiąkalski, Bogdan Klich, Paweł Kowal, Grzegorz Miecugow, Janina Paradowska, Jerzy Stuhr, Andrzej Zoll i Piotr Legutko.

W rozmowie o kulturze i nowej kampanii wzięli udział m.in.  przedstawiciele ośrodków artystycznych i kulturalnych, dziennikarze i publicyści, nauczyciele krakowskich liceów, młodzież licealna. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na potrzebę dbałości o język jako ważny element kulturotwórczy. Jak zaznaczył prof. Zoll, tylko bogactwo słownictwa pozwoli na swobodną wymianę myśli. – Żeby mówić o dojrzałości do kultury, trzeba znać język i umieć się nim posługiwać – mówił profesor. Z kolei P. Legutko zauważył, że należy w języku odbudować naturalne środowisko inteligentnego poczucia humoru i nim wypierać chamstwo. O barierze pustej kieszeni w czasach ułatwionego dostępu do kultury wspomniała J. Paradowska. Natomiast na problem polskiego systemu szkolnictwa zwrócili uwagę sami uczniowie. – Uczymy się schematów i klucza, potem trudno myśleć. Nie ma jak rozwijać talentów, bo system je zabija – powiedziała Justyna Burnetko, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie.

W czasie spotkania podkreślano, że w polskich ośrodkach szkolnych i akademickich ma, co prawda, miejsce wiele pozytywnych akcji kulturalnych, często jednak działacze wzajemnie o sobie nie wiedzą. Tej strukturze bąbelkowej – jak to określił P. Legutko – ma zaradzić Kontrrewolucja Kulturalna, nastawiona na budowanie i wzajemną współpracę.

Inicjatorzy projektu planują 5 rodzajów działań. Akcja internetowa zakłada sprawdzenie liczebności odbiorców kultury w sieci, tworząc społeczność "Piękni kulturalnie". Z kolei cykl spotkań z autorytetami intelektualnymi i artystycznymi ma przekazać uczestnikom swoisty "kod mistrzów", zbudowany – między innymi – z ich doświadczeń związanych ze sztuką. Pomysł stworzenia "Literackiej listy przebojów" to akcja polegająca na zachęceniu do czytania pozycji zaproponowanych przez znanych artystów, dziennikarzy. Natomiast "Prometeusze kultury" są planowaną nagrodą dla nauczycieli zasłużonych w szerzeniu kultury w środowisku szkolnym. Organizatorzy przewidują także konkurs dla szkół i ośrodków kultury realizujących w sposób twórczy i skuteczny założenia kampanii, nadając im – na wzór "Szkoły z Klasą" – tytuł "Szkoły z Kulturą".

W poniedziałek 24 lutego rozpocznie się cykl "Kody Mistrzów". Pierwszym zaproszonym gościem jest reżyser K. Kutz.