W hołdzie bohaterom

Dorota Koczwańska-Kalita

publikacja 25.02.2014 13:03

Już po raz trzeci w Krakowie wielkie wydarzenie artystyczne upamiętni Żołnierzy Wyklętych.

W hołdzie bohaterom W zeszłym roku koncert w filharmonii prowadziła Lidia Jazgar Grzegorz Kozakiewicz

Od chwili ustanowienia w 2011 roku przez Sejm RP 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiedza o podziemiu antykomunistycznym  staje się coraz bardziej powszechna. Największą grupę zainteresowanych stanowi dziś młode pokolenie, które włącza się w inicjatywy związane z tą rocznicą na terenie całego kraju.

Jednym z  przykładów tej tendencji jest już po raz trzeci w Krakowie organizowany Koncert Galowy "W hołdzie żołnierzom wyklętym" w Filharmonii im. K. Szymanowskiego. Pomysł, aby w tym dniu w formie koncertu chóralnego oddać hołd niezłomnym zrodził się wśród młodych muzyków ze Stowarzyszenia Passionart na czele z jej prezesem Mateuszem Prendotą. W ten sposób chórzyści stali się jednymi z kontynuatorów wszystkich tych, którzy przez lata komunizmu przechowywali pamięć o wyklętych.

Dla realizacji swojego projektu w 2012 roku pozyskali oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Nikt wtedy nie przypuszczał, że specjalnie zaaranżowane na tę okoliczność pieśni i utwory przywołujące bohaterów i zdarzenia, które przez tak wiele lat próbowano wymazać z naszej pamięci, połączone z historycznym komentarzem, umożliwiającym pełniejsze zrozumienie ich losów i czynów, ma szansę wpisać się na stałe w panoramę krakowskich uroczystości związanych z tymi obchodami.

Podczas  koncertu inaugurującego I Krakowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego ponad tysiąc osób oklaskiwało chórzystów wraz zaproszonym solistą. Niestety nie wszystkim udało się  w nim uczestniczyć ze względu na ograniczona liczbę miejsc w filharmonii. Sytuacja ta skłoniła organizatorów  w następnym roku do zorganizowania dwóch koncertów. Zagrało w nich  200 młodych artystów z Krakowskiej Młodej Filharmonii Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie. Zaśpiewały chóry akademickie: Camerata Iagellonica UJ, Psalmodia UPJP II w Krakowie, Chór Mieszany UR, Chór Męski Środowiska Akademickiego Agricola działający przy Uniwersytecie Rolniczym.

Wystąpili też znakomici soliści: Anna Suvorowa – sopran, Mateusz Prendota – tenor, Maciej Drużkowski – bas, Wiesław Dziedziński – akordeon, Grzegorz Fieber – perkusja. Wydarzeniem na skalę ogólnopolską było prawykonanie utworów znanego artysty krakowskiej sceny hip-hopowej, Tadeusza Polkowskiego z płyty Niewygodna Prawda poświęconej Żołnierzom Wyklętym, zaaranżowanych przez Marka Pawełka na orkiestrę, chór mieszany i głosy solowe. Połączonymi zespołami i solistami pokierowali znakomici dyrygenci: Tomasz Chmiel i Włodzimierz Siedlik.

W trakcie koncertu wręczono, wyłonionym spośród 200 nadesłanych prac na  Konkurs fotograficzny"Żołnierze Wyklęci Historia, która mnie porusza", 24 laureatom nagrody. Frekwencja podczas koncertów przerosła i tym razem wszelkie oczekiwania organizatorów.

W tym roku czeka nas również wiele ciekawych wrażeń artystycznych. Podczas koncertu galowego w Filharmonii Krakowskiej  m.in. usłyszymy kompozycję  do znanego serialu "Czas honoru" Bartosza Chajdeckiego, który zapowiedział swoją obecność oraz wykonanie "Victorii" Wojciecha Kilara. Ponadto w Centrum Kultury Rotunda zagrają Lech Makowiecki i Andrzej Kołakowski koncert pt.: "Bardowie II Konspiracji", a także zostanie otwarta plenerowa wystawa prac ubiegłorocznych laureatów wspomnianego już  konkursu fotograficznego. A w kinie "Kijów" będzie można obejrzeć film dokumentalny "Kwatera Ł" odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL (lata 1948 - 1952) z  udziałem reżysera Arkadiusza Gołębiewskiego i profesora Krzysztofa Szwagrzyka kierującego pracami archeologicznymi na tzw."Łączce".