Dialog, współpraca i pamięć

mk

publikacja 06.03.2014 07:00

Laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2013 zostali prof. Stanisław Krajewski oraz Mirosław Skrzypczyk.

Dialog, współpraca i pamięć Mirosław Skrzypczyk jest nauczycielem języka polskiego mat. prasowe

Pierwszy z nich został nagrodzony "za całokształt twórczości na rzecz dialogu i pojednania" (to nagroda w kategorii "za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej"). Drugiego natomiast uhonorowano za ocalanie pamięci o polskich Żydach (w kategorii "za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej").

Kapituła Nagrody im. ks. Stanisława Musiała dokonała wyboru laureatów spośród kandydatów nominowanych wcześniej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Nominacje przyznano po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych kandydatur. Oprócz osób nagrodzonych, otrzymali je ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel i Centrum Badań nad Zagładą Żydów (kat. I) oraz Agnieszka Cahn i ks. Wojciech Lemański (kat. II).

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 6 marca w auli Collegium Novum UJ. Tego samego dnia o godz. 16 w kościele św. Barbary (Mały Rynek 8) została odprawiona Msza św. w 10. rocznicę śmierci ks. Stanisława Musiała.

Dialog, współpraca i pamięć   Prof. dr hab. Stanisław Krajewski wielokrotnie – jako polski Żyd – zabierał głos w debacie publicznej mat. prasowe Prof. dr hab. Stanisław Krajewski jest matematykiem i filozofem. Pracuje w Instytucie Filozofii UW. Jest działaczem polskiej społeczności żydowskiej, od lat zaangażowanym w dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski. W latach 1991–2006 był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, od 2008 r. – członkiem Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. To także współtwórca i współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, w latach 1992–1998 członek komitetu wykonawczego Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ), sygnatariusz i popularyzator żydowskiej deklaracji "Dabru emet" (2000).

Wielokrotnie – jako polski Żyd – zabierał głos w debacie publicznej. Znany z subtelnej myśli i cierpliwego działania. Jest autorem licznych artykułów na temat judaizmu, historii Żydów, filozofii religii i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz książek, m.in.: "Żydzi, judaizm, Polska", "54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas", "Nasza żydowskość", "Poland and the Jews. Reflections of a Polish Jew", "Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła".

W 2013 r. wraz z żoną Moniką otrzymał nagrodę Lifetime Achievement Award, przyznawaną przez Fundację Taubego i Amerykański Komitet Żydowski za całokształt działalności na rzecz budowy przyszłości żydowskiej w demokratycznej Polsce.

Drugi z laureatów, Mirosław Skrzypczyk, jest nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół w Szczekocinach, wiceprezesem Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego, działaczem społecznym, popularyzatorem tematyki żydowskiej i dialogu międzykulturowego. To również realizator licznych projektów poświęconych tematyce żydowskiej (m.in.: "Żydzi szczekocińscy. Przywracanie pamięci i odkrywanie śladów"), organizator wielu sesji popularnonaukowych i warsztatów edukacyjnych, jeden z głównych organizatorów Szczekocińskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, inicjator różnorodnych działań edukacyjnych i artystycznych upamiętniających Żydów szczekocińskich. Współorganizował spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej oraz kursy dla nauczycieli, poświęcone historii i kulturze Żydów, a także coroczne "Święto Ciulimu i Czulentu" w Lelowie.

Jest pomysłodawcą projektu "Polacy i Żydzi razem – wielokulturowość ziemi lelowskiej", laureatem nagrody "Chroniąc Pamięć" (2011), autorem, współautorem lub redaktorem książek: "Żydzi lelowscy. Obecność i ślady", "Żydzi szczekocińscy. Osoby, miejsca, pamięć", "Chasydzi lelowscy. Spotkania w drodze", "Pinkes Szczekocin" (polska edycja).