Księgi Sapiehów

Bogdan Gancarz

publikacja 18.03.2014 20:39

Na Wawelu pokazano cenne druki. Pokazano również wiele dzieł historycznych, teologicznych, literackich, atlasów, zielników, zdobionych cennymi rycinami.

Księgi Sapiehów Starodruki były przez wieki gromadzone przez Sapiehów Adam Wojnar /GN

W Zamku Królewskim można oglądać m.in. cenne starodruki polskie, w tym Jana Herburta „Statuty i przywileje koronne”, opublikowane w 1570 r. w Krakowie w Drukarni Szarfenberga, trzecie wydanie „Biblii Leopolity” z 1577 r., „Konstytucje synodu diecezji krakowskiej” z 1593 r. Pokazano również wiele dzieł historycznych, teologicznych, literackich, atlasów, zielników, zdobionych cennymi rycinami.

Zaprezentowane na wawelskiej ekspozycji ponad 120 książek i czasopism to jedynie część z kilkunastotysięcznej biblioteki rodziny Sapiehów z Krasiczyna. Wywodzący się z Litwy Sapiehowie gromadzili księgozbiór przez kilkaset lat. W czasie wojny zbiór trafił wraz z innymi pamiątkami rodzinnymi pod opiekę abp. Adama Stefana Sapiehy w Krakowie i był przechowywany w pałacu biskupów przy ul. Franciszkańskiej. Został skonfiskowany w 1952 r. przez władze komunistyczne i przekazany do zbiorów wawelskich. Bibliotekę Sapiehów zakwalifikowano tu jednak jedynie jako depozyt. Od 1973 r. księgozbiór jest przechowywany na zamku w Pieskowej Skale, filii zbiorów wawelskich.  W 2013 r. księgozbiór krasiczyński stał się - dzięki decyzji księcia Michała Ksawerego Sapiehy (1930-2013) i hojnej dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - formalną własnością Zamku Królewskiego na Wawelu.

- Książę Sapieha, ostatni właściciel Krasiczyna, mieszkający następnie na emigracji w Afryce i Belgii, odzyskał w 1998 r. prawa do rodzinnych zbiorów. Jako miejsce ich przechowywania wybrał Zamek Królewski na Wawelu. Z czasem najcenniejsza ich część, w tym biblioteka krasiczyńska, stała się drogą zakupów i darów księcia Michała Ksawerego własnością publiczną. Wybrane fragmenty tej cennej biblioteki, starannie zakonserwowane, możemy teraz oglądać na naszej ekspozycji - stwierdził prof. Jan K. Ostrowski, dyrektor zbiorów wawelskich.

Wystawę „Biblioteka Sapiehów z Krasiczyna w Zamku Królewskim na Wawelu” można oglądać do 31 maja.