Rozwijanie Tischnera

ag

publikacja 01.04.2014 11:17

W Krakowie ruszyła "Strefa Tischnera" - w kilku miejscach miasta można dostać buteleczki z myślami filozofa.

Rozwijanie Tischnera W krakowskich kawiarniach można zainspirować się myślami ks. Józefa Tischnera Arkadiusz Grochot

W tym roku Dni Tischnerowskie poprzedza wiele akcji i spotkań związanych z filozofem z Łopusznej. Jedną z nich jest konkurs "Rozwiń myśl". W trzech kawiarniach ("De Revolutionibus" – ul. Bracka 14, "Nowa Prowincja" – ul. Bracka 5, "Cafe Zakopianka" – ul. św. Marka 34a) można razem z kawą dostać małą buteleczkę z myślą ks. prof. Tischnera. Taką myśl można rozwinąć, a potem podzielić się swoją refleksją z innymi. Najlepsze pomysły takiego "dzielenia się Tischnerem" zostaną przedstawione podczas spotkania "Rozmowy w strefie: Poeci Tischnera", które 9 kwietnia odbędzie się w "Nowej Prowincji". W konkursie mogą wziąć udział także osoby spoza Krakowa – wystarczy, że pod adres: konkurs@krakow.agora.pl przyślą swój pomysł na rozwinięcie myśli: "Człowiek jest takim drzewem, które czuje w sobie dobro i dlatego nie chce złych owoców rodzić".

Dodatkowo organizatorzy akcji przygotowali m.in. tischnerowskie kubki. Konkurs to niejedyna inicjatywa w "Strefie". Już od 12 marca, czyli od daty urodzin filozofa, odbywają się spotkania z laureatami Nagrody im. Józefa Tischnera. Dla dzieci przygotowano spotkania "Pofilozofuj-my", które mają zainteresować najmłodszych różnymi problemami filozoficznymi. Tematem najbliższego spotkania będzie kłamstwo.

Z kolei 1 kwietnia Wojciech Bonowicz i ks. Robert Woźniak będą dyskutować o książce ks. Tischnera "Idąc przez puste Błonia". To zbiór tekstów filozofa poświęconych Janowi Pawłowi II. Pięć dni później W. Bonowicz będzie czytał fragmenty swojej książki "Kapelusz na wodzie". Autor humorystycznie opisał anegdoty i historie na temat Tischnera, krążące w różnych środowiskach.

14. Dniom Tischnerowskim w tym roku towarzyszyć będzie hasło: "Odwaga myślenia". Dni rozpoczną się 23 kwietnia Mszą św. w kolegiacie św. Anny.