Ten papież nadal żyje!

jt

publikacja 03.04.2014 12:00

Młodzież Krakowa czuwała w 9. rocznicę jego śmierci Jana Pawła II.

Ten papież nadal żyje! Modlitewne czuwanie 2 kwietnia rozpoczęło się lednickimi tańcami Justyna Tomaszewska /GN

Czuwanie modlitewne na osiedlu studenckim Politechniki Krakowskiej w Czyżynach rozpoczęły tańce lednickie. Następnie rekolekcyjną konferencję wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak.

– Jesteś dla Boga wartością! Jezus nigdy nikim nie pogardził – mówił do zebranych. – Jesteś tyle wart, co drogocenna Krew Chrystusa. On za nas nie przepłacił. To my nie doceniamy swojej wartości – dodał. Rekolekcjonista wielokrotnie podkreślał wartość każdego człowieka. – Jeśli w żebraku nie widzę takiej samej wartości, co w papieżu Franciszku, to nie zrozumiałem Ewangelii – przekonywał.

Kolejnym elementem modlitewnego czuwania w rocznicę śmierci papieża Polaka była Msza św., której przewodniczył bp Damian Muskus. Studenci z Duszpasterstwa Akademickiego "U Brata" rozdawali zebranym specjalne medaliki z modlitwą do Jana Pawła II i świece, które płonęły cały wieczór. Kazanie wygłosił ks. Węgrzyniak. Wspominał dzień śmierci papieża. – Jan Paweł II ściągnął nas do modlitwy. Ludzie prosili, żeby otworzyć kościoły, gromadzili się i jednoczyli – powiedział, nawiązując do pierwszych słów pontyfikatu papieża Polaka: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Podkreślił, że nawoływał on do tego nie tylko całym swoim życiem, ale i śmiercią. Przypomniał także słowa Jana Pawła II: "Nie bójcie się inwestować w ludzi".

– Wszyscy nie będziemy papieżami. Każdy z nas ma własną drogę świętości – mówił ks. Węgrzyniak. – Boża miłość stała się w Janie Pawle II namacalna. Wykorzystajmy ten pontyfikat i pytajmy o nasze osobiste nawrócenie – nawoływał.

O godz. 21.37 do zebranych przemówił kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił, że kwietniowa rocznica to wspomnienie śmierci wielkiego Polaka, ale też radość ze zbliżającej się kanonizacji. – Ten papież nadal żyje! – mówił wieloletni sekretarz i przyjaciel ojca świętego. – Całe życie Jana Pawła II było drogą do świętości. Zapatrzmy się i idźmy jego śladami. Tak, jak on szedł – z radością do Pana – powiedział metropolita krakowski. – Niech Bóg was błogosławi, a Jan Paweł II strzeże!

Mimo zimna, we Mszy św. uczestniczyło wiele osób, nie tylko studentów. Po Eucharystii do późnych godzin wieczornych trwało czuwanie modlitewne i śpiewy. Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez studentów Politechniki Krakowskiej, Duszpasterstwo Akademickie "U Brata" i Radę Osiedla Domów Studenckich PK.