Banderia konna dla św. Jana Pawła II

jg

publikacja 09.04.2014 20:26

W momencie ogłoszenia Jana Pawła II świętym w Zakopanem w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej pojawią się góralscy jeźdźcy z banderii konnej. Może ich być nawet ponad 100. Będą trzymać w rękach flagi papieskie, maryjne i narodowe.

Banderia konna dla św. Jana Pawła II Banderia konna złożona z góralskich jeźdźców zawsze prezentuje się bardzo szykownie Jan Głąbiński /GN

Niezwykle uroczyście zapowiada się sam dzień kanonizacji papieża z Polski. Główne uroczystości pod Tatrami odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, które w 1997 r. nawiedził i poświęcił Jan Paweł II. O 9.30 w parku Fatimskim przy ołtarzu spod Wielkiej Krokwi zaplanowano program poetycko-muzyczny w wykonaniu kapeli góralskich.

Podczas transmisji Mszy św. kanonizacyjnej do sanktuarium przyjedzie banderia konna złożona z ponad stu jeźdźców. - To będzie nasze powitanie św. Jana Pawła II - mówi Maciej Zubek z zakopiańskiego Związku Podhalan, który koordynuje wydarzenie.

27 kwietnia o 17.00 Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji w zakopiańskim sanktuarium odprawi bp Damian Muskus. O godz. 20 zaplanowano zaś dziękczynny koncert maryjny w przededniu Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią: Witold Zalewski – organy, Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran, Krzysztof Najbor – czytanie. W dzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII przypada też uroczystość w sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy, gdzie odbędzie się uroczysta Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i za 100 lat parafii. W czasie procesji różańcowej będzie miało miejsce odsłonięcie wizerunku św. Jana Pawła II.

Uroczyste obchody kanonizacji Jana Pawła II w Zakopanem rozpoczną się jednak już wcześniej. W najbliższy piątek, 11 kwietnia o godz. 17. Urząd Miasta zaprasza na wernisaż wystawy "U stóp Krzyża na Giewoncie" w Parku Miejskim im. J. Piłsudskiego w Zakopanem. Autorami zdjęć są podhalańscy dziennikarze, m.in. Bożena Gąsienica, Anna Karpiel-Semberecka i Paweł Murzyn, z zamiłowania fotograf, a na co dzień dyrektor techniczny Polskich Kolei Linowych. Wystawę będzie można oglądać do 4 maja.

Wystawa "U stóp Krzyża na Giewoncie" przypomina wizytę Jana Pawła II w Zakopanem 4-7 czerwca 1997 r., a także pokazuje dzieła, których podjęli się mieszkańcy wsłuchani w jego przesłanie. To właśnie w 1997 r. powstało Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze "Turliki". Pierwszy występ 160-osobowego chóru pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej miał miejsce 6 czerwca podczas Mszy św. na stadionie pod Wielką Krokwią w Zakopanem z udziałem papieża Jana Pawła II. Chór nadal działa i koncertuje, zarówno w Polsce jak i zagranicą.Owocem wizyty Jana Pawła II w Zakopanem jest również stworzone i prowadzone przez Annę Węglarz Podhalańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem, którego wolontariusze niosą pomoc potrzebującym oraz cyklicznie organizują akcję "Pola Nadziei".

W ramach obchodów kanonizacyjnych pod Giewontem będzie również otwarta wystawa Arkadiusza Walocha pt. "Sursum Corda". Regionalny artysta będzie prezentował swoje obrazy na szkle. Z kolei Paweł Murzyn, znany zakopiański fotograf i dyrektor techniczny PKL, 23 kwietnia zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć pt. "Jan Paweł II wśród nas". Zdjęcia będzie można oglądać w "Księżówce".

26 kwietnia "Księżówka" będzie otwarta dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli zobaczyć apartament papieski i nawiedzić tamtejszą kaplicę. W tym samym dniu odbędzie się tam wieczór z "Tryptykiem Rzymskim", który wyrecytują Ewa Czamańska, Jacek Zięba Jasiński z oprawą muzyczną Tatrzańskiego Chóru "Szumny" pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz.