Opady non stop i silny wiatr - raport

jg, mk

publikacja 15.05.2014 18:44

Stopniowo odwoływane są kolejne alarmy przeciwpowodziowe.

Opady non stop i silny wiatr - raport W Krakowie Wisła zalała biegnące jej brzegiem ścieżki spacerowe i rowerowe Miłosz Kluba /GN

18 maja, niedziela

"Od godzin popołudniowych w dniu 17 maja następuje stopniowa normalizacja i poprawa sytuacji hydrologicznej. Sukcesywnie odwoływane są alarmy przeciwpowodziowe w wyniku opadania wód i zmniejszania zagrożenia powodziowego. Trwa usuwanie skutków podtopień, zalań budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz uszkodzeń dróg i infrastruktury komunalnej" - czytamy w porannym komunikacie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotyczącym sytuacji powodziowej w regionie.

Zmalała już liczba miejsc, w których obowiązują stany alarmu lub pogotowia przeciwpowodziowego. 18 maja o godz. 6. obowiązywało: 15 alarmów przeciwpowodziowych (3 w powiatach, 12 w gminach) 17 stanów pogotowia przeciwpowodziowego (6 w powiatach, 11 w gminach).

Coraz mniej jest także utrudnień komunikacyjnych. Spośród dróg wojewódzkich nieprzejezdne są tylko DW 968 (zamknięty most w Kamienicy, na trasie Mszana Dolna – Kamienica – Łącko) oraz DW 973 (nieczynny prom w Borusowej).


17 maja, sobota

Od piątku poziom Wisły w centrum Krakowa wzrósł. Pod wodą znalazły się już biegnące u stóp Wawelu ścieżki dla pieszych i rowerów na bulwarach wiślanych.

W wielu miejscowościach regionu nadal obowiązują stany pogotowia lub alarmu przeciwpowodziowego. Liczba ewakuowanych wzrosła do 71 osób.

Do groźnego wypadku doszło w Bystrej. Młody mężczyzna został porwany przez  nurt wezbranej rzeki. Wartki nurt zniósł go wzdłuż potoku aż do rzeki Skawy, skąd po trudnej akcji ratowniczej wyłowili go strażacy. Po przeprowadzeniu przez ratowników z pogotowia resuscytacji, udało się przywrócić  mężczyźnie funkcje życiowe. Następnie w ciężkim stanie został on odwieziony do szpitala.

W nocy z piątku na sobotę zamykano również odcinki dróg krajowych (m. in. DK 75 w Tęgoborzu). W dzień jednak wszystkie ważniejsze trasy były już przejezdne. Nie było także związanych z opadami deszczu utrudnień w funkcjonowaniu portu lotniczego w Balicach.

Jak poinformował w sobotę rano Małopolski Urząd Wojewódzki, 17 maja wciąż bez prądu pozostawało ponad 3 tys. odbiorców w Tarnowie oraz powiatach nowotarskim, nowosądeckim, bocheński, dąbrowski.

Ze względu na prognozowane burze (lokalnie z opadami gradu), możliwe są dalsze przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na rzekach w Małopolsce.


16 maja, piątek

Jak wynika z informacji MUW z godz. 15., sytuacja pogodowa w Małopolsce ma się nadal stabilizować. Według prognozy opady deszczu w naszym regionie będą coraz mniejsze.

Nie ma już utrudnień na drogach krajowych, jednak wciąż niektóre odcinki dróg, także wojewódzkich, są nieprzejezdne. W centrum Krakowa Wisła płynie tuż obok znajdujących się na bulwarach ścieżek dla pieszych i rowerów. W niektórych miejsach fragmenty ścieżek zostały zalane.

Opady non stop i silny wiatr - raport   Opady trwają nieprzerwanie, a dodatkowo na Podhalu ciągle wieje silny wiatr. Na drogi spadają gałęzie. Jan Głąbiński /GN W sumie w kilkudziesięciu miejscowościach Małopolski obowiązują stany alarmu lub pogotowia przeciwpowodziowego.

Do tej pory, w związku z sytuacją pogodową, ewakuowano łącznie 53 osoby. Bez prądu pozostaje ok. 21 tys. odbiorców (w powiatach nowotarskim, nowosądeckim i limanowskim). Uaktywniły się także, głównie w powiecie nowosądeckim, osuwiska.

Do tej pory największe straty odnotowano na terenie powiatów: nowosądeckim, limanowskim, nowotarskim, suskim, tarnowskim i tatrzańskim.


16 maja, piątek

"Pomimo intensywnych opadów, sytuacja w Małopolsce będzie się stabilizować" - informuje Małopolski Urząd Wojewódzki. "W ciągu najbliższych kilkunastu godzin opady deszczu w Małopolsce będą się zmniejszać. Główne cieki wodne pozostają w swoich korytach, w żadnym miejscu nie doszło do przerwania wałów" - czytamy w komunikacie.

Od 16 maja na terenie Krakowa obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy w Bielanach.

Straty

Po ostatnich ulewnych deszczach poziom wielu rzek w Małopolsce przekroczył jednak stany ostrzegawcze i alarmowe. Droga krajowa 75 jest nieprzejezdna w Witowicach Dolnych (gm. Łososina Dolna, pow. nowosądecki) oraz w Dąbrowie (gm. Chełmiec, pow. nowosądecki). Nieprzejezdne są także niektóre drogi wojewódzkie i powiatowe. Policja wyznaczyła w tych miejscach objazdy.

Nie odnotowano natomiast utrudnień w funkcjonowaniu portu lotniczego w Balicach.

W związku z ulewami Straż Pożarna interweniowała już 1417 razy. Działania dotyczyły umacniania i podnoszenia wałów, zabezpieczania posesji przed zalaniem, wypompowywania wody z zalanych budynków, zabezpieczania uszkodzonych dachów, udrażniania przejazdów i przepustów oraz pomocy przy ewakuacji ludzi. Największe straty odnotowano na terenie powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, suskiego, tarnowskiego i tatrzańskiego.

Wystąpiły także liczne awarie energetyczne. W piątek rano bez prądu pozostawało prawie 40 tys. odbiorców – głównie w miastach Kraków i Tarnów oraz powiatach: nowosądeckim, nowotarskim, limanowskim, bocheńskim, tarnowskim, dąbrowskim i myślenickim.

Prognoza pogody

W dzień zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Okresami opady o natężeniu umiarkowanym. Wysoko w Tatrach opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozowana suma opadów od 5 mm do 10 mm, miejscami do 20 mm. W partiach szczytowych Tatr prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Wysoko w górach wiatr dość silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-wschodni.


15 maja, czwartek

Pełne ręce pracy mają strażacy. Ci z Nowego Targu interweniowali już ponad 50 razy. Najczęściej wypompowywali wodę z zalanych piwnic oraz usuwali drzewa i gałęzie powalone przez wiatr na drogi. Według prognoz łączna suma opadów może wynieść od 80 do 110 mm, a lokalnie na terenach górzystych powyżej 150 mm. Opady mogą powodować wezbrania rzek, potoków i strumyków. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji.

Wprowadzono również całodobowe dyżury we wszystkich obiektach magazynowych Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego dla Małopolski oraz w siedzibie MZMiUW w Krakowie, jak i Inspektoratach Rejonowych i Rejonach Nadzoru Urządzeń. Całodobowy telefon do kontaktu w wypadku zagrożenia powodziowego na terenie województwa małopolskiego to 12 618 80 11.

Kraków

Jak informował o godz. 15 Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie, stan wód jest podniesiony, ale woda nie wystąpiła z koryt. Na bieżąco usuwane są lokalne zatory w korytach rzek i potoków. Trwają także prace zabezpieczające na osuniętej lewej skarpie wału przeciwpowodziowego rzeki Libuszanki w m. Korczyna (powiat gorlicki).

MZMiUW w Krakowie informuje także, że wszystkie pompownie (w sumie jest ich 20) są sprawne, a część z nich już pracuje - m.in. na terenie pow. bocheńskiego, brzeskiego, oświęcimskiego i dąbrowskiego. Do tej pory wydano już 26 tys. worków z piaskiem. Na stanie pozostaje jeszcze prawie 1,5 mln worków, które mogą posłużyć do zabezpieczenia przed występującą z brzegów wodą.

Nowy Targ

Na Podhalu sytuacja pogarsza się z minuty na minutę. Deszcz ciągle pada, a do tego wieje silny wiatr. Poziom wody w rzekach podnosi się. W Nowym Targu, na punkcie pomiarowym przy moście na ulicy Kościuszki, woda ma już ponad 3 metry. Przekroczenie stanów ostrzegawczych zanotowano na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu, Porońcu w Poroninie, Dunajcu w Nowym Targu i Niedziczance w Niedzicy. Woda zalewa domy w Krauszowie.

Starosta nowotarski Krzysztof Faber ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu nowotarskiego. W Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowej w Nowym Targu wprowadzono całodobowe dyżury. W gotowości jest utrzymywany także sprzęt oraz materiały przeciwpowodziowe. Zagrożone tereny są monitorowane co 3 godziny.

Zakopane

W związku z niekorzystnymi prognozami pogodowymi burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W jego skład wchodzą przedstawiciele magistratu, Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej oraz miejskich spółek TESKO, SEWiK, ZTBS.

Podczas spotkania omówiona została aktualna sytuacja pogodowa i stan przygotowania poszczególnych podmiotów. Dokonano oceny zabezpieczenia technicznego ewentualnych działań. Na bieżąco monitorowane są te miejsca, w których istnieje możliwość podtopień lub wystąpienia z brzegów wezbranych strumieni. Państwowa Straż Pożarna wraz z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej jest gotowa na bieżąco zabezpieczać takie miejsca. W gotowości są również Policja i Straż Miejska.