Nigdy nie przestawajcie tańczyć!

dc

publikacja 26.05.2014 16:57

W Dniu Tańca Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprosił na premierę spektaklu "A l’Espagnol".

Nigdy nie przestawajcie tańczyć! Goście tanecznej gali mogli podziwiać m. in. walkę Don Kichota z wiatrakami Dominika Cicha

Najnowszy spektakl Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" pozwala widzom przenieść się w czasie. Niezwykła wędrówka po świecie kultury hiszpańskiej rozpoczyna się na szesnastowiecznym dworze, gdzie wytworne damy w pięknych sukniach i zauroczeni nimi młodzieńcy tańczą m.in. "Canairo" i "Pavane d’ Espagne".

Następnie na scenę wkracza Don Kichot z wiernym towarzyszem Sancho Pansą, którzy wraz z wiatrakami prezentują rewelacyjną pantomimiczną burleskę do muzyki G. Ph. Telemanna. Podczas widowiska publiczność ma szansę zobaczyć także słynne "Air Espagnol" z suity J. B. Lully z komedii-baletu "Mieszczanin szlachcicem" J. B. Molière’a, "Cachuchę" w wykonaniu Romany Agnel oraz solo Młynarza z "Trójgraniastego kapelusza" M. de Falli.

Niedzielną galę, która odbyła się na scenie PWST, uświetniła prezentacja "Fandanga" A. Solera w wykonaniu klawesynistki prof. Elżbiety Stefańskiej oraz tancerki flamenco Małgorzaty Matuszewskiej.

Z okazji Dnia Tańca artyści otrzymali specjalne życzenia od krakowskiego oddziału Związku Artystów Sceny Polskiej. – Życzymy wam, by wasze codzienne trudy wynagradzane były podziwem i szacunkiem widzów. Miejcie odwagę, ryzykujcie mimo przeszkód, które staną na waszej drodze, bo taniec jest waszym sprzymierzeńcem. Bądźcie dumni ze sztuki, którą tworzycie i którą pragniecie podzielić się z innymi. A nade wszystko tańczcie! Nigdy nie przestawajcie tańczyć! Tańczcie, by odnaleźć szczerość, dać jej wyraz i celebrować jej istotę – mówiła Barbara Szałapak, przewodnicząca zarządu oddziału.

Podczas uroczystego wieczoru przedstawiono także Honorową Radę Artystyczno-Programową, która powstała przy Balecie Dworskim "Cracovia Danza". Dołączyli do niej m.in. Lidia Jazgar, Beata Malczewska, Adam Bujak i Zygmunt Konieczny.

Patronat medialny nad spektaklem objął m.in. "Gość Niedzielny".