Zaczarowany konkurs

Monika Łącka

publikacja 29.05.2014 13:49

7 i 8 czerwca na Rynku Głównym odbędzie się finał jubileuszowego, 10. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Na wielkiej scenie wraz z utalentowanymi osobami niepełnosprawnymi wystąpią gwiazdy polskiej muzyki i sportu.

Zaczarowany konkurs Opiekunką artystyczną festiwalu jest od wielu lat Pierwsza Dama Polskiej Piosenki Irena Santor Grzegorz Kozakiewicz

Festiwal odbywający się w ramach 11. Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko" rozpocznie się w sobotni wieczór. O godz. 19 na płycie Rynku Głównego zaśpiewają finaliści festiwalu, wyłonieni podczas kilkuetapowych eliminacji, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy trwały na terenie całego kraju. Z "najlepszymi z najlepszych", którzy do finału zakwalifikowali się w dwóch kategoriach wiekowych (dziecięcej – od 10. do 16. roku życia oraz młodzieży i dorosłych – powyżej 16. roku życia) zaśpiewają znane i lubiane gwiazdy polskiej estrady: Ewa Bem, Mela Koteluk, Ania Rusowicz, Marek Piekarczyk, Ernest Staniaszek, Mietek Szcześniak. Każdy z finalistów wykona dwa utwory – pierwszy, napisany przez Agnieszkę Osiecką, zaśpiewa samodzielnie, a drugi – w duecie z gwiazdą. Oceniać ich będzie jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Agata Passent, Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Zbigniew Preisner i Jan Kanty Pawluśkiewicz. Koncert poprowadzą zaś Anna Dymna – szefowa Fundacji "Mimo Wszystko", organizatora festiwalu, oraz Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński i Bronia Zamachowska. Zwycięzcy otrzymają statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia finansowe: za zdobycie pierwszego miejsca będą to aż 24 tys. zł, za miejsce drugie – 10 tys. zł, a za trzecie – 5 tys. zł.

W niedzielę 8 czerwca, od godz. 11 do 15, Rynek Główny zamieni się najpierw w wielką, sportową arenę, na której zwyciężać – mimo wszystko – będą niepełnosprawni amatorzy rugby, kulturystyki, koszykówki, siatkówki, tenisa stołowego, kolarstwa i szermierki. W sercu Starego Krakowa zobaczymy również Bartosza Ostałowskiego, prawdopodobnie jedynego na świecie kierowcę rajdowego bez rąk (samochód prowadzi nogami), oraz Zbigniewa Stefaniaka, maratończyka, który biega... o kulach. Pan Zbigniew od dziecka zmaga się bowiem z porażeniem mózgowym, niepełnosprawność nie jest jednak w stanie mu przeszkodzić w pokonywaniu maratonów (dystans 42 km i 195 m) i półmaratonów (21 km i 97,5 m). Pan Zbigniew co roku bierze udział w 20-30 takich biegach.

Niepełnosprawnych mistrzów wspierać będą m.in.: Natalia Partyka, Janek Mela, Przemysław Saleta i Dariusz Michalczewski. Swoich sił w poszczególnych konkurencjach będzie mogła spróbować również publiczność. O godz. 10 rozpocznie się bowiem sportowy poranek, w programie którego znajdzie się m.in. pokaz zumby. Z kolei o godz. 14.25 odbędzie się mecz siatkówki „gwiazdy kontra niepełnosprawni sportowcy”. W drużynie gwiazd zagrają: Radosław Krzyżowski, Grzegorz Mielczarek, Wojciech Leonowicz, Tomasz Schimscheiner, Tomasz Augustynowicz i Mateusz Janicki.

O godz. 21 rozpocznie się finał finałów, czyli jubileuszowy koncert "10 lat Zaczarowanej Piosenki", podczas którego wystąpią: Grzegorz Turnau, Ewelina Flinta, Grażyna Łobaszewska, Adam Nowak, Łukasz Zagrobelny, Małgorzata Ostrowska i Stanisław Soyka. Koncert poprowadzą: Anna Dymna, Piotr Polk, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński i Paweł Królikowski.

To nie wszystko! 7 i 8 czerwca od godz. 10 do 20 na Plantach przy Bunkrze Sztuki uruchomiona zostanie Galeria "Pod Gołym Niebem". Za cegiełki będzie można kupić obrazy ofiarowane przez znanych artystów oraz prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dochód ze sprzedaży wszystkich prac zostanie przeznaczony na rehabilitację Krzysztofa Kota, studenta IV roku informatyki stosowanej. Krzysiek ma 29 lat, od 13 lat zmaga się z toczeniem układowym – chorobą autoimmunologiczną, podczas której dochodzi do uszkodzenia wielu tkanek i narządów. W ubiegłym roku został dodatkowo zarażony sepsą i przez dwa tygodnie walczył o życie (był w śpiączce). Od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim, chociaż tak naprawdę nie jest w stanie samodzielnie nim jeździć. Sepsa zaatakowała bowiem i osłabiła jego barki. Zanim to się stało, Krzysiek bardzo lubił rolki, narty i łyżwy. Przez 10 lat tańczył towarzysko salsę i tańce argentyńskie. Choroba odebrała mu to, co kochał... – W tej chwili jedynymi rzeczami, które mogę robić, są czytanie książek i szusowanie po internecie, a jedyną rzeczą, która poprawia mi humor, jest fajna pogoda za oknem – mówi Krzysiek Kot. Pomóżmy mu!