Odkryją Beskid Wyspowy

Bogdan Gancarz

publikacja 13.06.2014 13:58

Rozpoczyna się doroczna akcja zachęcająca do poznawania pięknych gór. Przez całe lato jej uczestnicy mają wejść na 15 szczytów Beskidu Wyspowego.

Odkryją Beskid Wyspowy Beskid Wyspowy przyciąga pięknem krajobrazu www.odkryjbeskidwyspowy.pl

Zaczną w niedzielę 15 czerwca o godz. 9 wejściem sprzed kościoła w Raciechowicach na górę Grodzisko, która jest bramą do Beskidu Wyspowego. Na jej  szczycie na wędrowców będzie czekał kapłan z parafii raciechowickiej, który o godz. 11 odprawi dla nich Mszę św. Potem zaś, aż do późnego popołudnia, przyjdzie czas na opowieści, konkursy, występy muzyczne i raczenie się miejscowymi specjałami.

- Prócz pięknych widoków wędrowcy będą mogli zobaczyć m.in. grodzisko, od którego pochodzi nazwa wzniesienia - mówi Marek Gabzdyl, wójt gminy Raciechowice, która wraz z gm. Wiśniowa współorganizuje inauguracyjne wejście.

Będzie to również inauguracja wytyczonego przez organizatorów akcji Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego, który liczy 320 km i prowadzi przez 53 wzniesienia i 38 miejscowości.

Beskid Wyspowy rozciąga się w dorzeczu Raby i Dunajca. Sąsiaduje z Gorcami i Beskidem Sądeckim; leży na terenie dwóch diecezji - krakowskiej i tarnowskiej. Jego nazwę spopularyzował w latach 30. ub.w. prof. Kazimierz Sosnowski, autor znanych przewodników, któremu wychylające się z mgieł samotne szczyty, niepołączone w pasma, wydały się wyspami na morzu.

- W tym roku  przez całe lato będziemy co tydzień wchodzili na 15 beskidzkich szczytów: Grodzisko, Ćwilin, Paproć, Modyń, Luboń Wielki, Śnieżnicę, Miejską Górę, Kostrzę, Szczebel, Potaczkową, Jasień, Łopień, Kamionną, Mogielicę i Lubogoszcz - zapowiada Czesław Szynalik, notariusz z Mszany Dolnej, przedstawiciel organizatorów akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Akcja, organizowana przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego, ma zachęcać do aktywnego wypoczynku i rodzinnego spędzania wolnego czasu wśród pięknej przyrody i serdecznych ludzi. Przy okazji prezentowana jest również bogata kultura ludowa mieszkańców regionu: Zagórzan, Kliszczaków, Lachów, Górali Białych.

Schemat wypraw na poszczególne wzniesienia Beskidu Wyspowego jest zawsze taki sam. Po zgromadzeniu się u podnóża góry o godz. 9 uczestnicy wyprawy ruszają ku szczytowi pod opieką doświadczonych przewodników i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na szczycie tradycyjnie odprawiona zostaje Msza św. polowa, potem jest czas na występy zespołów regionalnych, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także na smakowanie grillowanych potraw i wspólną fotografię. Uczestnicy wycieczki wybierają też Wędrowców: Najmilszego, Najmłodszego, Najstarszego, a także tych, którzy przybyli z najdalszych zakątków Polski i świata.

Czasowym wyjątkiem od tej reguły są jedynie wyjścia nocne. - Tego lata będą trzy: 21 czerwca - na Ćwilin, 12 lipca - na Luboń Wielki i 19 lipca - na Miejską Górę - wylicza C. Szynalik.

Wyprawy  z „Gościem Niedzielnym” i Forum Gmin Beskidu Wyspowego  odbywają się bez względu na pogodę. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Szczegóły na stronie: www.odkryjbeskidwyspowy.pl.