Rubens na Gubałówce

Bogdan Gancarz

publikacja 26.06.2014 22:30

81 grafik z warsztatu wielkiego malarza pokażą w Zakopanem. Litograficzne, miedziorytnicze i drzeworytnicze przedstawienia dzieł Petera Paula Rubensa będzie można zobaczyć latem w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki.

Rubens na Gubałówce O wystawie mówiono w konsulacie niemieckim w Krakowie Bogdan Gancarz /GN

Poinformowano o tym podczas spotkania w niemieckim konsulacie generalnym w Krakowie. - Co łączy Zakopane z Rubensem? Urodził się w niemieckim miasteczku Siegen, które jest miastem partnerskim Zakopanego - powiedziała konsul Isolde Felskau.

Regionalne Muzeum Sztuki i Historii Kultury w Siegen posiada bogaty zbiór rycin powstałych w warsztacie sławnego flamandzkiego malarza z epoki baroku, żyjącego w latach 1577-1640. - Przedstawiają sceny biblijne, mitologiczne, krajobrazy, portrety. Te piękne grafiki zostały wykonane pod okiem malarza przez rytowników z jego warsztatu. Kilka ze sztychów, m.in. portret św. Katarzyny, wyszło zaś na pewno spod ręki samego Rubensa - powiedziała Anna Zadziorko, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

Wśród grafik, które zostaną pokazane na zakopiańskiej wystawie „Siła i patos. Barokowy świat mistrza Rubensa”, prócz wspomnianego portretu św. Katarzyny, będzie można zobaczyć także wiele innych dzieł o tematyce religijnej oraz portret królewicza Władysława Zygmunta Wazy, późniejszego króla Polski Władysława IV.

- Starania o sprowadzenie do Zakopanego grafik Rubensa trwały kilka lat. Będzie to ich jedyny pokaz w Polsce. Z myślą o ekspozycji zmodernizowaliśmy gruntownie budynek Miejskiej Galerii Sztuki - poinformował Mariusz Koperski, wiceburmistrz Zakopanego.

Wystawę Rubensa będzie można oglądać codziennie od 6 lipca do 31 sierpnia przy ul. Krupówki 41. - Ze względów konserwatorskich, wystawę będzie mogło obejrzeć jednorazowo jedynie 20 osób - powiedziała A. Zadziorko.

W związku z wystawą zorganizowano kilka ciekawych przedsięwzięć promocyjnych. W porozumieniu z krakowskim Muzeum Narodowym przygotowano wspólny bilet uprawniający zarówno do obejrzenia zakopiańskich grafik Rubensa, jak i ekspozycji w „Europeum”, oddziale MNK. Odbędą się także zorganizowane wycieczki z Krakowa i Zakopanego na obie wystawy.

Przewidziano również wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i Gubałówkę z samym mistrzem Rubensem. Można go także zobaczyć w zabawnym filmie reklamowym, gdy namawia do pozowania góralkę o przysłowiowych „rubensowskich” kształtach.