Kadry z "Kadrówki"

mk

publikacja 31.07.2014 11:59

Na plenerowej wystawie u stóp Wawelu można oglądać fotografie związane z marszami szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego.

Kadry z "Kadrówki" Wystawę "Kadrówka 1914–2014" można oglądać do 31 sierpnia Miłosz Kluba /Foto Gość

Otwarcie wystawy na pl. o. Adama Studzińskiego było jednym z pierwszych wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy wymarszu "Kadrówki" z Krakowa. Zaprezentowane fotografie i reprodukcje dokumentów dotyczą zarówno tworzenia I Kompanii Kadrowej Legionów Józefa Piłsudskiego, rolę idei Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w okresie międzywojennym, jak i walki o kultywowanie jej pamięci w trudnych latach po II wojnie światowej.

Na wystawie można zobaczyć zarówno zdjęcia z historycznej "Kadrówki" w 1914 roku, jak i pierwszy rozkaz dotyczący marszu w tym roku. Jak podkreślają autorzy ekspozycji, warto odwiedzić ją więcej niż raz. Za kilka dni ostatnia, na razie pusta, plansza zacznie się bowiem zapełniać najświeższymi zdjęciami dokumentującymi tegoroczny marsz oraz jubileuszowe obchody.

Jak podkreślił podczas otwarcia wystawy Jan Józef Kasprzyk, komendant Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej, zainaugurowane wystawą "Kadrówka 1914–2014" krakowskie obchody okrągłej rocznicy czynu niepodległościowego powinny zgromadzić "nie tylko tych, którzy co roku biorą udział w tradycji marszowej, aby upamiętniać czyn zbrojny I Kompanii Kadrowej, ale także wszystkich tych, którym bliska jest tradycja niepodległościowa, i tych, dla których być może te obchody stulecia będą pierwszym kontaktem z Polską historią w tym chwalebnym i wspaniałym wymiarze, jaki dały ojczyźnie I Kompania Kadrowa i Legiony Polskie".

– Legioniści Józefa Piłsudskiego w swoim hymnie, w "Pierwszej Brygadzie", użyli słów "chcieć to móc" i sądzę, że to przesłanie musi być także dla nas współczesnych, odbudowujących wolną Polskę bardzo ważne. Bez siły woli nie stworzymy silnego państwa – mówił komendant marszu.

Wystawa "Kadrówka 1914–2014" została zorganizowana przez Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, przy współudziale Archiwum Narodowego w Krakowie. Fotografie można oglądać do końca sierpnia.