Bojowym szlakiem pradziadów

Bogdan Gancarz

publikacja 06.08.2014 11:30

Po raz 49. z krakowskich Oleandrów wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Odbywa się w tym roku w 100. rocznicę wymarszu "Kadrówki".

Bojowym szlakiem pradziadów Strzelcy uczestniczący w marszu szli dziarsko ulicami Krakowa Bogdan Gancarz /Foto Gość

W uroczystym apelu porannym przed domem Józefa Piłsudskiego, który stoi w miejscu, skąd 6 sierpnia 1914 r. wymaszerowała „Kadrówka”, wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski i Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego..

- Życzę wszystkim uczestnikom marszu, by na jego drodze nieśli i przeżywali wspomnienia nie tylko marzeń naszych dziadów i pradziadów, lecz by nieśli również ze sobą marzenia o tym, by Polska się umacniała, by polska niepodległość, odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskiwana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości - powiedział prezydent RP.

Wyruszających żegnała również patronująca tegorocznemu marszowi Karolina Kaczorowska, wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie. - Ta dumna pieśń „Pierwsza Brygada” cały czas towarzyszyła nam na emigracji. Dzisiaj, gdy słucham jej jako oficjalnej pieśni Wojska Polskiego, czuję, że ojczyzna jest wolna i suwerenna. By mogła być wolna i suwerenna nadal, trzeba wciąż budzić narodowego ducha. Temu służy wasz marsz - powiedziała K. Kaczorowska.

Uczestnicy marszu udali się następnie do Michałowic, gdzie w 1914 r. żołnierze „Kadrówki” obalili zaborcze słupy graniczne. Potem zaś wyruszyli na marszowy szlak ku Kielcom, do których dojdą 12 sierpnia.

- W tegorocznym marszu, 34. od wznowienia w 1981 r., idzie prawie 700 osób - członków organizacji strzeleckich, harcerzy, uczniów, żołnierzy. Najstarszym uczestnikiem jest prawie 90-letni Zygmunt Jędrzejczak z Tomaszowa Mazowieckiego, najmłodsi liczą niecałe 2 lata. Na wózku inwalidzkim jedzie Jerzy Bożyk, znany krakowski wykonawca pieśni jazzowych i patriotycznych - poinformował Jan Józef Kasprzyk, komendant marszu.

- Nasz marsz to radosna przygoda z ojczyzną. Na trasie od Krakowa, przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Szewce, do Kielc odbywają się m.in. zawody strzeleckie, biegi na orientację, konkursy historyczne, wykłady, spotkania z kombatantami - dodał J.J. Kasprzyk.

W przeddzień rocznicowego wyjścia z Oleandrów uczestnicy 49. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej modlili się podczas Mszy św. odprawionej przez kard. Stanisława Dziwisza w katedrze Wawelskiej, złożyli hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w krypcie pod katedralną Wieżą Srebrnych Dzwonów i wzięli udział w kolejnej legionowej „Lekcji śpiewania” na Rynku Głównym. Piosenkę „Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza” śpiewał wraz z nimi prezydent Komorowski.