Cracovia Sacra po raz siódmy

Monika Łącka

publikacja 11.08.2014 10:53

Noc Kościołów 2014, która tak naprawdę potrwa dwa dni i dwie noce, rozpocznie się 14 sierpnia o godz. 7.30 rano, a zakończy prawie 40 godzin później, czyli 15 sierpnia w nocy.

Cracovia Sacra po raz siódmy Podczas "Nocy Kościołów" będzie można poczuć atmosferę mieszkania, w którym 6 lat spędził młody Karol Wojtyła Miłosz Kluba /Foto Gość

W oba dni od godz. 10 do 14 będzie można zwiedzać Mieszkanie Rodziny Wojtyłów, czyli znajdujący się przy ul. Tynieckiej 10 dom, w którym 6 lat wojennej zawieruchy spędził młody Karol. Wraz z ojcem do Krakowa, na Dębniki, przyjechał po zdaniu matury, gdy zdawał na wymarzone studia polonistyczne. W ich małej suterenie, zwanej przez znajomych „katakumbami” (ze względu na panujące tam wilgoć i chłód), były dwa pokoje z kuchnią i łazienką. W skromnym, ubogim wręcz mieszkaniu życie towarzyskie kwitło. Karol Wojtyła zapraszał tu bowiem przyjaciół, by wspólnie, w nocy, recytować wiersze. W suterenie przy Tynieckiej przez te wszystkie lata dużo się wydarzyło. Oprócz spotkań poetyckich, odbywały się tu także próby konspiracyjnego teatru. Przyszły papież każdego dnia coraz mocniej odkrywał tu również swoje powołanie kapłańskie. Nie obyło się też bez dramatycznych wydarzeń. Najpierw, w 1941 r., gdy Karol wrócił do domu z pracy w kamieniołomie, spadł na niego ogromny cios - w mieszkaniu zastał ciało zmarłego nagle ojca. Trzy lata później, gdy Niemcy prowadzili rewizję budynku, Boża opatrzność sprawiła, że ominęli jedynie suterenę, za drzwiami której stał, modląc się zapewne, Karol.

Po wielu latach Jan Paweł II po raz ostatni z wielkim wzruszeniem spojrzał na miejsce związane ze swoją młodością w sierpniu 2002 roku, gdy podczas ostatniej pielgrzymki do Polski jechał do Tyńca.

Niedawno Mieszkanie Rodziny Wojtyłów, staraniem kard. Stanisława Dziwisza, zostało wyremontowane i udostępnione zwiedzającym. Szczególna okazja, by je zobaczyć, nadarzy się już za kilka dni, podczas 7. Nocy Kościołów „Cracovia Sacra”, której tematem przewodnim będzie św. Jan Paweł II - chodzenie po jego śladach, odkrywanie nieznanych miejsc z nim związanych, poznawanie jego duchowości i drogi do świętości.

Cracovia Sacra po raz siódmy   "Cracovia Sacra" A.D. 2014 zostanie zainaugurowana w katedrze na Wawelu Monika Łącka /Foto Gość 14 sierpnia od 7.30 rano będzie też można zwiedzać znajdujące się na Białych Morzach sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie prezentowane będą pamiątki po ojcu świętym, a o godz. 18 zobaczymy tam spektakl „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który powstał na podstawie dramatów „Przed sklepem jubilera”, „Hiob” oraz fragmentów poezji K. Wojtyły. Wystąpią Maja Barełkowska i Wiesław Komasa.

Warto również wstąpić do bazyliki św. Floriana (ul.Warszawska 1b), gdzie przed laty przez pewien czas duszpasterzował młody ks. Wojtyła. Od godz. 16 do 19 będzie tam można zobaczyć wystawę „Jako kapłan i duszpasterz byłem zawsze szczególnie blisko związany z ludźmi młodymi...”, a o 19.30 zabrzmi koncert „Słowo i Muzyka” w wykonaniu Michała Chorosińskiego (słowo - teksty poetyckie Karola Wojtyły/Jana Pawła II) i Marka Stefańskiego (organy).

Warto dodać, że uroczysta inauguracja „Cracovia Sacra” A.D. 2014 (z udziałem władz miasta i przedstawicieli krakowskiego Kościoła) odbędzie się 14 sierpnia o godz. 18.30 w katedrze na Wawelu. Pół godziny później zabrzmi tu koncert „Finalmente santo!” (Nareszcie święty), podczas którego w hołdzie papieżowi zaśpiewają Ewa Warta-Śmietana, Paweł Płuska, Mariusz Pędziałek oraz chór „Psalmodia” UPJPII. Koncert poprowadzi Jacek Chodorowski. Do godz. 23 będzie można także zwiedzać Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II.

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 17.45 warto też wybrać się na koncert „Świętemu Janowi Pawłowi II”. W kościele Mariackim wystąpią Akademicki Chór „Organum” oraz Zespół Instrumentalny „Ricercar” pod dyrekcją Bogusława Grzybka. O godz. 18.30 kard. Dziwisz będzie tam przewodniczył uroczystej pontyfikalnej Mszy św.

Ciekawie zapowiada się również koncert „Szukałem was, bracia. Święty Jan Paweł II. Pielgrzym na drodze ekumenizmu”, który 15 sierpnia o godz. 20 odbędzie się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (w kaplicy ze słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny). Wystąpią: Irena Urbańska (śpiew), Jaga Wrońska (śpiew), Jarosław Hanik (piano), Kazimierz Madej (reżyseria, prowadzenie, recytacje).

Pełny program „Nocy Kościołów – Cracovia Sacra 2014” można znaleźć na www.krakowskienoce.pl. "Gość Niedzielny" jest patronem medialnym wydarzenia.