Zwycięzcy Jesieni Tatrzańskiej

Jan Głąbiński

publikacja 30.08.2014 13:56

Zespół "Białcanie" z Polski, zespół ludowy "Vah" ze Słowacji i zespół działający przy Fundacji Praktyki Tańca Ludowego i Edukacji "Motif" z Turcji - to zdobywcy złotych ciupag - najważniejszych nagród festiwalowych.

Zwycięzcy Jesieni Tatrzańskiej Dr Stanisława Trebunia-Staszel, dyrektor artystyczna festiwalu, odpowiada na pytania dziennikarzy podczas konferencji podsumowującej tegoroczną edycję MFFZG Jan Głąbiński /Foto Gość

W zakopiańskim magistracie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Podane też zostały jego oficjalne wyniki.

- Dla mnie ten festiwal to bardzo udane spotkanie z góralami z całego świata. Przyjechały do nas zespoły na bardzo wysokim poziomie, także te z naszego kraju - mówiła w rozmowie z GN dr Stanisława Trebunia-Staszel, dyrektor artystyczna festiwalu. Znana etnograf zwraca uwagę jeszcze na jeden ważny aspekt. - Wokół festiwalu jest grono młodych osób, które bardzo są zaangażowane w jego organizację. To powód do dumy dający pewność, że festiwal będzie się rozwijał – mówi S. Trebunia-Staszel.

Z dziennikarzami spotkał się również burmistrz miasta Janusz Majcher. - Już dzisiaj wszystkim dziękuję za to wielkie święto folkloru i zapraszam do nas za rok - mówił. Swoją nagrodę burmistrz Zakopanego przyznał zespołowi z Peru, który występował poza konkursem. Natomiast nagroda dziennikarzy przypadła zespołowi z Francji. Przy festiwalu było akredytowanych ponad 60 dziennikarzy z regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych mediów.

W 46. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich udział wzięło 16 zespołów, w tym 12 zagranicznych i 4 polskie. Występy zespołów oceniało jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. Pod uwagę brane były trzy kategorie: zespoły prezentujące folklor w formie tradycyjnej, zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej i zespoły prezentujące folklor w formie stylizowanej.

- Jury 46. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem serdecznie gratuluje wszystkim laureatom i uczestnikom tegorocznych spotkań. Zainteresowanie zakopiańskim festiwalem pokazuje, że ta część naszej tradycyjnej kultury wciąż odgrywa ważną rolę w życiu międzynarodowej społeczności. Chcielibyśmy, aby festiwal nadal stał na straży tradycji i niematerialnego dziedzictwa kulturowego - zaznaczyła dr Bożena Lewandowska. - Na uwagę zasługuje także edukacyjna rola festiwalu, który poprzez warsztaty dla najmłodszych uczestników promuje wśród nich nasze ludowe tradycje. Uważamy, że ważną rolę naukowych konferencji towarzyszących festiwalowi podkreśliłyby dodatkowo publikacje zawierające prezentowane referaty - podkreśla dr B. Lewandowska.

Urząd Miasta Zakopanego współfinansował festiwal wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałkiem Województwa Małopolskiego.