Jubileusz samorządu krakowskiego

Bogdan Gancarz

publikacja 10.09.2014 16:22

Krakowska Rada Miasta obchodzi 750-lecie działania. W 1264 r. pojawiła się pierwsza wzmianka o jej istnieniu.

Jubileusz samorządu krakowskiego Dokument księcia Bolesława Wstydliwego z 1264 r,. gdzie po raz pierwszy wspomniano o istnieniu krakowskiej Rady Miejskiej Materiały prasowe RMK

Od jubileuszowej pogadanki na ten temat rozpoczęła się dzisiejsza sesja Rady Miasta Krakowa. - Jesteśmy najstarszym organem samorządowym w Polsce - cieszył się Bogusław Kośmider, przewodniczący RMK.

Początki samorządu krakowskiego przybliżył obecnym rajcom krakowskim Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W dokumencie lokacyjnym Krakowa wydanym w 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego nie ma jeszcze żadnej wzmianki o Radzie Miejskiej. - Jednak już siedem lat później, w zachowanym do dziś w krakowskim Archiwum Narodowym dokumencie tegoż księcia dla kolegiaty św. Michała na Wawelu jest wzmianka, że książę dokonuje czynności "za pospólną zgodą i wolą wójta Raszki oraz wszystkich ławników i rady tegoż miasta Krakowa" - powiedział Michał Niezabitowski. - Ta pierwsza wzmianka o samorządzie świadczy, że był on wówczas, zaledwie kilka lat po lokacji, ważnym elementem władzy w Krakowie.

Pierwszy ratusz, siedziba krakowskich władz miejskich, mieścił się na Rynku Głównym. Zachowała się do naszych czasów jedynie okazała wieża ratuszowa. Obecnie prezydent i rajcy obradują w pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych. - Wskrzeszonymi duchami ciągłości tradycji obecnej Rady Miasta Krakowa są pokazane tutaj przedmioty, które pozwolą wam być dumnymi z tego dziedzictwa - mówił do radnych M. Niezabitowski.

W gablocie w sali obrad pokazano zachowane w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa XVI-wieczne symbole samorządu krakowskiego: ladę pisarza miejskiego, pozłacane berło i złoty pierścień burmistrza, odcisk pieczęci miejskiej i krucyfiks, na który składano przysięgi.