Koronka podbija świat

Monika Łącka

publikacja 03.10.2014 15:05

Współcześni apostołowie Miłosiernego od dziś do niedzieli obradują i modlą się w Krakowie-Łagiewnikach.

Koronka podbija świat Do Łagiewnik przyjechali czciciele Bożego Miłosierdzia zarówno z Polski, jak i z zagranicy Monika Łącka /Foto Gość

– Jechałam do Polski by odwiedzić Łagiewniki. Wtedy usłyszałam, że jest tu organizowany kongres czcicieli Bożego Miłosierdzia. Nie mogło mnie na nim nie być! Jestem apostołką w moim kraju, w Burkina Faso – mówiła w rozmowie z „Goście” Marie Daniella Comboigo, która na kongres przyleciała z Afryki Zachodniej.

– Jestem tu, by jeszcze więcej dowiedzieć się o św. s. Faustynie, dzięki której świat usłyszał o Bożym Miłosierdziu. Bardzo ceniłam też papieża Jana Pawła II, który tak bardzo ukochał orędzie o Miłosierdziu Boga. We wspólnocie, do której należę, modlimy się Koronką, czytamy „Dzienniczek” i pomagamy innym ludziom – zarówno ubogim, którzy potrzebują pomocy materialnej, jak i ubogim duchem, którzy potrzebują spotkać Jezusa. Każdego dnia staramy się żyć wg wskazań Chrystusa, uczymy się być miłosiernymi – opowiada Marie Daniella dodając, że przed laty cała jej rodzina nawróciła się z islamu na katolicyzm i od tej pory starają się mówić wszystkim, jak dobry jest Bóg.

Jak podają organizatorzy kongresu, pierwszego dnia spotkania w Łagiewnikach zarejestrowało się ok. 150 osób, w kolejnych dniach ma być ich znacznie więcej. Do Krakowa przyjechali m.in. pielgrzymi z różnych stron Polski, a także Niemiec, Słowacji, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Włoch oraz z Argentyny. Z ojczyzny papieża Franciszka do Polski przyleciała najliczniejsza grupa czcicieli Bożego Miłosierdzia.

W piątkowe przedpołudnie wszyscy najpierw wysłuchali wykładów kard. Stanisława Dziwisza, który opowiedział o „Niezwykłych drogach Karola Wojtyły do Bożego Miłosierdzia” oraz ks. dr. Sławomira Odera, postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, który przypomniał, dlaczego zmysł wiary był i jest tak bardzo ważny w odkrywaniu tajemnicy Bożego Miłosierdzia – zarówno w pontyfikacie Jana Pawła II, jak i Benedykta XVI oraz papieża Franciszka.

Następnie, o rozprzestrzenianiu się kultu Bożego Miłosierdzia w Islandii opowiedział bp Peter Bücher z Reykijaviku (z powodu choroby gardła jego w imieniu mówił ks. prof. Jan Machniak, rektor Akademii Bożego Miłosierdzia), a o stowarzyszeniu Faustinum i nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego w Rumunii opowiedzieli bp Petru Ghergel z Jassy i pracująca tam siostra Weronika.

– Wierni w diecezji Jassy każdego dnia starają się żyć wg wskazań przekazanych św. s. Faustynie przez Jezusa, a nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia jest u nas niezwykle mocno rozwinięty. Obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się zarówno w wielu kościołach, jak i domach prywatnych. Stało się tak dzięki naszym przyjaciołom z Polski. Koronka jest u nas recytowana i śpiewana w kościołach i w miejscach publicznych, a na północy kraju, gdzie działa wiele wspólnot mających korzenie w Polsce, koronka śpiewana jest każdego dnia. Odmawiający ją opowiadają potem, że ich dusze jakby wznoszą się do nieba – mówił bp Ghergel. Z kolei wspólnota „Faustinum”, również wywodząca się z Polski, która powstała w Bukareszcie dzięki jezuicie, o. Tadeuszowi Rostworowskiego i dzięki s. Elżbiecie Siepak z Łagiewnik, już dawno przekroczyła granice tego miasta i wciąż przyciąga kolejnych czcicieli Bożego Miłosierdzia.

Najważniejszym punktem dnia była Eucharystia, której w bazylice Bożego Miłosierdzia przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. – Gromadzimy się dziś w krakowskim Wieczerniku Bożego Miłosierdzia, bo przyprowadził nas tu Jezus Miłosierny. On nas tu wezwał i dodał odwagi, aby pokonać niekiedy ogromne odległości; aby w tym miejscu jeszcze raz usłyszeć orędzie miłosierdzia i dawać świadectwo o wielkiej miłości Boga do człowieka – podkreślał metropolita krakowski przypominając, że miłosierdzie Boga rozlewa się na całą ludzkość poprzez sakramenty Kościoła, o czym wiele razy mówił w swoim nauczaniu wielki czciciel Bożego Miłosierdzia, czyli św. Jan Paweł II.

– Ten Apostoł XXI wieku odważnie stanął obok św. s. Faustyny i zaniósł orędzie miłosierdzia na krańce świata. Karol Wojtyła, jako młody robotnik Solvayu, już w czasie II wojny światowej przychodził do kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i modlił się przed obrazem Jezusa Miłosiernego. Później jako arcybiskup Krakowa rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny, a jako papież Jan Paweł II kanonizował ją i uczynił orędzie miłosierdzia centralnym punktem swojego pontyfikatu – zaznaczył kard. Dziwisz dodają, że akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu stał się szczególnym wyznaniem wiary ojca świętego, który był przekonany, że Bóg dał nam Orędzie Miłosierdzia, jako znak czasu dla gubiącej się w materializmie ludzkości.

W piątek w Łagiewnikach rozpoczęła się także akcja zbierania podpisów, które zostaną przesłane do papieża Franciszka z prośbą o nadanie św. s. Faustynie tytułu Doktora Kościoła. List intencyjny jeszcze w tej sprawie został przekazany przez kard. Stanisława Dziwisza emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI i od trzech lat zajmuje się tym watykańska Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Inicjatywa nadania św. s. Faustynie tytułu Doktora Kościoła pojawiła się w 2011 r., na zakończenie II postołów Bożego Miłosierdzia, jaki odbywał się wtedy w Łagiewnikach.