On nadal przemawia

Paulina Smoroń

publikacja 12.10.2014 14:37

W Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" odbyły się główne obchody Dnia Papieskiego. Mszy św., w której uczestniczyła "żółta fala JPII" przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

On nadal przemawia Młodzież studiująca w Krakowie dzięki Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" to żywy pomnik św. Jana Pawła II Grzegorz Kozakiewicz

- Wszyscy byliśmy świadkami świętości papieża Polaka, a ta świętość wyraziła się przede wszystkim w tym, że całe Jego skupienie zanurzone było w Bogu - przypominał metropolita krakowski dodając, że słowami „Nie lękajcie się” ojciec święty zachęcał nas do bycia świętymi, a hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - świętymi bądźcie” jest wezwaniem, które Jan Paweł II kieruje do nas z zaświatów.

- On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę. On nadal, i to w sposób znaczący, jest obecny wśród nas. Teraz przemawia do nas swoją świętością, duchową obecnością, swoim orędownictwem u tronu Najwyższego - mówił kard. Dziwisz.

Podczas homilii, nawiązując do słów dzisiejszej Ewangelii, kardynał podkreślał również, że „odpowiedzialni za życie społeczne i polityczne powinni, niczym ewangeliczni słudzy, szukać zwłaszcza ludzi biednych, bezrobotnych, bez dachu nad głową, pozbawionych przywilejów, potrzebujących pomocy solidarnego społeczeństwa, rozkładającego bardziej sprawiedliwie ciężary na barki obywateli”. - Możemy i powinniśmy robić wszystko, aby przy polskim stole było miejsce dla wszystkich. Starajmy się kochać i służyć, czyli stawać się świętymi. Tak jak on, jak święty Jan Paweł II Wielki - apelował metropolita.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał też, że z Dniem Papieskim łączy się inicjatywa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera edukację. - Słusznie nazwano to dzieło najlepszym pomnikiem stawianym systematycznie od kilkunastu lat Janowi Pawłowi II. Warto je wspierać modlitwą i ofiarą, na wzór Karola Wojtyły, który rozdawał wszystko, co otrzymywał - zachęcał.

Przez cały dzień przy sanktuarium św. Jana Pawła II stypendyści fundacji ubrani w charakterystyczne żółte chusty prowadzili coroczną kwestę i częstowali wrzucających datki ciasteczkami.