Kształtują umysły i serca

Bogdan Gancarz

publikacja 16.10.2014 13:27

Uniwersytet Papieski zainaugurował 16 października swój kolejny rok akademicki. Rozpoczęto od modlitwy w Kolegiacie Akademickiej św. Anny.

Kształtują umysły i serca Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się Mszą św. w kolegiacie św. Anny Miłosz Kluba /Foto Gość

To wyraz więzi uczelni z założonym w 1397 r. Wydziałem Teologicznym uniwersytetu w Krakowie. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, jest bowiem bezpośrednim spadkobiercą tradycji wydziału. Miano Uniwersytetu Papieskiego uczelnia otrzymała 5 lat temu.

Przed rozpoczęciem Mszy św. w bocznej nawie kolegiaty odsłonięto obraz św. Jana Pawła II, patrona uczelni.

- Wszechmogący Wieczny Boże! Uwielbiamy Cię w św. Janie Pawle II. Chcemy naśladować cechy świętego Papieża, zwłaszcza jego troskę o rodzinę i głęboką pobożność - modlił się ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Mszę św. odprawiło obok metropolity krakowskiego kilkunastu biskupów m. in. z Krakowa, Bielska-Białej, Częstochowy, Rzeszowa, Tarnowa i Świdnicy. Był również obecny greckokatolicki biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak.

- To żywy pomnik Jana Pawła II, protektora i patrona uczelni. Bez jego głębokiego zaangażowania, zrozumienia wartości nauk teologicznych, ich studiowanie w tak szerokim zakresie jak dzieje się to na Uniwersytecie Papieskim, byłoby niemożliwe - powiedział ks. kard. Dziwisz, który jest Wielkim Kanclerzem uczelni.

- Ciąży na Was wielkie staranie o rozwój nauk teologicznych i filozoficznych. Jesteście odpowiedzialni za kształtowanie umysłów i serc naszych studentów. Oni bowiem będą kształtować oblicze Kościoła i Polski XXI wieku - dodał metropolita krakowski, zwracając się do wykładowców.

Kazanie wygłosił ks. prof. Roman Pindel, niegdysiejszy rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, obecnie biskup diecezji bielsko-żywieckiej.

W sali Filharmonii Krakowskiej odbyły się dalsze uroczystości inauguracyjne. Immatrykulowano m. in. nowych studentów. Kardynałom: Stanisławowi Dziwiszowi, Marianowi Jaworskiemu i Franciszkowi Macharskiemu wręczono zaś złote medale uczelni.

Na pięciu wydziałach uczelni studiuje prawie 4 tys. osób. Otwierane są nowe wydziały i kierunki. Od niedawna na UPJP II działa m. in. Wydział Prawa Kanonicznego.

- Św. Jan Paweł II był głęboko przekonany, że we współczesnym dyskursie naukowym potrzebny jest głos kościelnej uczelni. Starajmy się sprostać wymaganiom, jakie stawiał on środowiskom naukowym: służmy prawdzie poprzez troskę o rzetelność i uczciwość naukową, dbajmy o wysoką jakość kształcenia i rozwijajmy współpracę międzyuczelnianą - powiedział ks. prof. Wojciech Zyzak, nowy rektor UPJP II.

Studenci uniwersytetu wiążą nowe nadzieje z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego. - Chcemy być w przyszłości katechetkami. Liczymy, że studia pomogą nam przygotować się do tego duchowo i naukowo - mówiły Barbara Kołodziej i Dominika Suder, studentki I roku teologii UPJPII.

Religii w szkole zamierza również uczyć w przyszłości Joanna Suchanecka. - Pochodzę z Gorzowa Wielkopolskiego. Zawsze jednak marzyłam o studiach w Krakowie. Cieszę się, że udaje mi się spełniać te marzenia - powiedziała studentka IV roku teologii.

Wielu studentów UPJP II, którzy ukończyli studia licencjackie, zamierza je dalej kontynuować na poziomie magisterskim.

- Będę w tym roku akademickim broniła u ks. prof. Grzegorza Hołuba pracy licencjackiej o karze śmierci w ujęciu filozoficznym. Chcę jednak studiować tu dalej, bo chcę poznawać filozofię jako naukę mądrości - przyznała Marta Patuła z III roku filozofii.