Wybierzcie mądrze

Jan Głąbiński

publikacja 04.11.2014 14:41

W Nowym Targu odbyła się tradycyjna debata przedwyborcza. Wzięli w niej udział wszyscy kandydaci ubiegający się o fotel burmistrza miasta.

Wybierzcie mądrze W przedwyborczej debacie wzięli udział m.in. obecny włodarz Marek Fryźlewicz oraz jedyna kobieta Jolanta Bakalarz, szefowa lokalnego Sanepidu Jan Głąbiński /Foto Gość

Stolicą Podhala chce rządzić sześć osób. O reelekcję ubiega się obecny burmistrz Marek Fryźlewicz. O zajęcie jego miejsca chcą powalczyć przewodniczący Rady Miasta Paweł Liszka, Grzegorz Watycha (radny miejski i sekretarz powiatu tatrzańskiego), sportowiec Gabriel Samolej, Jolanta Bakalarz (dyrektor nowotarskiego Sanepidu), a także przedsiębiorca i właściciel sklepu zoologicznego Norbert Rapacki.

3 listopada każdy z kandydatów miał szansę, aby w debacie towarzyszyła mu jedna osoba. Wszyscy zapewniali, że wybór takiej osoby nie ma nic wspólnego ze wskazaniem ewentualnego wiceburmistrza po wygranych wyborach. W pierwszej rundzie pytań redaktor naczelna „Tygodnika Podhalańskiego” Beata Zalot przeprowadziła quiz z wiedzy o Nowym Targu. Kandydaci losowali pytania. Musieli odpowiedzieć m.in. na pytanie o to, która święta znajduje się w herbie miasta i kiedy zostało ono lokowane (z odpowiedzią nie poradziła sobie J. Bakalarz).

Ciekawie wyglądała runda pytań, w której kandydat mógł zapytać o dowolną sprawę jednego z kontrkandydatów. Następnie wszyscy kandydaci musieli powiedzieć kilka ciepłych słów o każdym z kontrkandydatów. - Służyliśmy razem do Mszy św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa - powiedział Paweł Liszka o Grzegorzu Watysze.

- A ja śpiewałam w chórze - dopowiedziała Jolanta Bakalarz.

- Całkiem dobrze idzie mu prowadzenie sklepu zoologicznego. Jestem jego klientem - chwalił z kolei Norberta Rapackiego Marek Fryźlewicz.

Był też czas na zadawanie pytań z sali. Najwięcej padło w kierunku obecnego burmistrza Marka Fryźlewicza.

- Kiedy doczekamy się w końcu nowej targowicy, gdzie panują straszne warunki? - żądał odpowiedzi Janusz Tarnowski, z którym Marek Fryźlewicz wygrał drugą turę wyborów cztery lata temu, różnicą kilkuset głosów. - Na pewno nie pozwolę na zamknięcie obecnej targowicy, dopóki nie powstanie nowa. Przecież to miejsca pracy dla naszych mieszkańców - podkreślał M. Fryźlewicz pokazując jednocześnie pozwolenie na budowę Nowej Targowicy, które miasto i lokalni przedsiębiorcy dostali w październiku tego roku .

Wszyscy kandydaci opowiedzieli się za miejską polityką prorodzinną.

Na zakończenie debaty każda z dobranych przez kandydatów osób miała trzydzieści sekund na zareklamowanie swojego kandydata.

- Wybierzmy mądrze - podsumował rozmowę kandydatów prowadzący debatę Jerzy Jurecki dziennikarz i wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”. Debacie przysłuchiwało się kilkaset osób, spotkanie można też było oglądać w internecie.