Bronią krzyża na Giewoncie

jg

publikacja 05.11.2014 09:58

Związek Podhalan i władze Zakopanego krytykują film reklamowy przygotowany przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym Giewont pokazywany jest bez krzyża.

Bronią krzyża na Giewoncie Jeźdźcy z banderii konnej w Zakopanem na tle Giewontu Jan Głąbiński /Foto Gość

Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan mówi, że organizacja, którą reprezentuje, nie zgadza się na próbę zmiany wizerunku Giewontu.

Przypomina, że Giewont jest dla górali znakiem wierności Bogu i Ojczyźnie. Przytacza też słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1997 roku pod Wielką Krokwią: "Nie wstydźcie się tego krzyża" oraz "Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum Corda! W górę serca!".

- Stanowczo żądamy zaprzestania takiego prezentowania wizerunku Giewontu i Tatr, który przez eliminowanie z przestrzeni publicznej krzyża - znaku wiary, patriotyzmu i tradycji, obraża nasze uczucia religijne i jest zakłamywaniem naszej historii i naszych postaw - mówi prezes Związku Podhalan.

Głos w dyskusji nad krytykowanym przez jednych, a chwalonym przez drugich nowym spotem promującym Polskę, wykonanym na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zabrał także Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

- Z przykrością stwierdzam, iż wizja producentów filmu, związana z usunięciem krzyża na szczycie Giewontu, jest zabiegiem nietrafionym i budzącym liczne kontrowersje, w szczególności wśród nas - mieszkańców Podhala - zaznacza J. Majcher.

Przypomina, że krzyż na Giewoncie zamontowany został przez zakopiańskich parafian 19 sierpnia 1901 roku. - Jest on ważnym symbolem dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, znakiem przywiązania do kultury chrześcijańskiej, niezależnie od sytuacji politycznej naszego kraju. Od przeszło dziesięciu stuleci jest on symbolem powszechnie obecnym w codziennym życiu Polaków - dodaje zakopiański burmistrz.

- Ubolewam nad tym, że w kadrach filmu nie został uwzględniony rzeczywisty widok Giewontu wraz z krzyżem, będącym również wyjątkowym znakiem rozpoznawczym i identyfikacyjnym naszego miasta. Jednocześnie zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby w filmie reklamowym widok krzyża na szczycie Giewontu został przywrócony - zapewnia Janusz Majcher.