W Krakowie bez zmian

mk

publikacja 30.11.2014 21:39

Jacek Majchrowski wygrał drugą turę wyborów prezydenta Krakowa.

W Krakowie bez zmian Dla Jacka Majchrowskiego będzie to czwarta kadencja na stanowisku prezydenta Krakowa Miłosz Kluba /Foto Gość

Według sondażowych wyników (Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat) otrzymał on 56 proc. głosów. Pokonał przy tym Marka Lasotę, na którego zagłosowało 44 proc. krakowian.

Pytany tuż po ogłoszeniu sondaży o kolejną - czwartą już - kadencję na stanowisku prezydenta Krakowa, Jacek Majchrowski zapowiedział, że przyszła pora, by zadbać o komfort i spokojne życie mieszkańców.

- Nie będzie wielkich wstrząsów - mówił prezydent, dodając jednak, że ciągle będą oddawane do użytku wielkie inwestycje rozpoczęte w poprzednich latach.

Wśród pierwszych zadań, jakie czekają władze samorządowe, wymienił realizację przyszłorocznego budżetu oraz, rozpoczętą już, walkę ze smogiem.

Marek Lasota podkreślił z kolei, że 44 proc. to bardzo dobry wynik. - Jestem wzruszony, że tak wielu krakowian obdarzyło mnie zaufaniem - mówił. Zaznaczył, że to "dobry prognostyk" na przyszłość.

"Kandydat zjednoczonej prawicy", jak określany był M. Lasota, publicznie podziękował także Jackowi Majchrowskiemu za "rywalizację, która była taka, jaka powinna dominować w debacie publicznej", czyli oparta na argumentach, a nie "niepotrzebnych emocjach i sporach".

Dla Jacka Majchrowskiego rozpoczynająca się kadencja będzie już czwartą. Za każdym razem o ostatecznych wynikach decydowała druga tura - w 2002 roku mierzył się z nim Józef Lassota, w 2006 Ryszard Terlecki, a w 2010 Stanisław Kracik (który teraz rozpoczyna kadencję jako radny województwa).

Poza Krakowem na terenie naszej diecezji w drugiej turze wybierano także władze Chrzanowa, Czarnego Dunajca, Gdowa, Krzeszowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Liszek, Łapszy Niżnych, Mogilan, Mszany Dolnej (miasto), Mszany Dolnej (gmina), Nowego Targu, Skawiny, Stryszowa, Sułkowic, Szaflar, Trzebini, Wadowic, Wiśniowej, Zakopanego, Zawoi i Zatora.