Gęsim piórem do biskupa

Monika Łącka

publikacja 03.12.2014 20:16

W krakowskiej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej dzieci piszą kilkudziesięciometrowy list do św. Mikołaja.

Gęsim piórem do biskupa Pisanie listu do świętego gęsim piórem to dla dzieci duża frajda! Monika Łącka /Foto Gość

- Proszę zobaczyć, jak pięknie piszemy takie trudne słowo: pumpernikiel! - cieszyli się uczniowie z drugiej klasy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 w Krakowie podczas środowych warsztatów kaligraficznych. Od kilku lat organizuje je krakowska Szkoła Kaligrafii, Iluminacji & Dziedzin Pokrewnych, założona przez Grzegorza Barasińskiego, religioznawcę z wykształcenia, a kaligrafa z zamiłowania.

- O warsztatach dowiedziałam się z internetu i widzę, że warto było na nie przyjść. W pierwszej klasie dzieci zwracały większą uwagę na staranność pisma, teraz bardziej skupiają się na ortografii i pisaniu całych wyrazów. Z tego powodu takie warsztaty są im potrzebne, by na nowo przypomniały sobie, że można i trzeba ładnie pisać. Okazuje się jednak, że spory problem mają z tym uczniowie leworęczni - zauważa Anna Trybulska, wychowawczyni klasy.

Podczas bezpłatnych 45-minutowych warsztatów dzieci nie tylko uczą się pięknie pisać, ale także rozmawiają o tym, co w życiu jest najważniejsze, i przypominają sobie, kim był prawdziwy św. Mikołaj - biskup z Myry. A potem przychodzi czas na rzecz najbardziej oczekiwaną: każde dziecko dopisuje swoje marzenie do wielkiego, kilkudziesięciometrowego listu do św. Mikołaja. To zadanie to spory wysiłek, bo list do świętego to nie byle co. Trzeba więc włożyć całe serce, by nabyte kilka chwil wcześniej umiejętności kaligraficzne zastosować w praktyce, pisząc piórem gęsim lub zwykłym. Radości jest jednak przy tym co niemiara!

- Są jeszcze wolne miejsca na zajęcia czwartkowe i piątkowe, zarówno te przedpołudniowe, dla klas szkolnych, jak i wieczorne, dla młodzieży i dorosłych. Od godz. 17 do 19 każdego dnia akcji trwają bowiem warsztaty kaligraficzno-iluminatorskie oraz spotkania z osobami, które kaligrafią zajmują się zawodowo - zaprasza Grzegorz Barasiński.

Zapisy na zajęcia poranne prowadzone są pod numerem telefonu 785 895 850, a zapisy na zajęcia wieczorne - drogą elektroniczną (biuro@kaligraf.eu). Akcji patronuje "Gość Krakowski".