Przegląd roku 2014

Monika Łącka

publikacja 30.12.2014 13:26

Minione 12 miesięcy pełne było wydarzeń ważnych dla naszej diecezji i wszystkich jej mieszkańców.

Przegląd roku 2014   W uroczystościach na Wawelu wziął udział kard. Stanisław Ryłko Grzegorz Kozakiewicz O niektórych mówiła nawet cała Polska. Na szczęście obyło się bez zdarzeń tragicznych. Cokolwiek jednak się działo, zawsze byliśmy na miejscu wydarzeń, rozmawialiśmy z ich uczestnikami i relacjonowaliśmy ich przebieg dla naszych Czytelników. Wszystko można było śledzić zarówno w internecie, na krakow.gosc.pl, jak i w drukowanej wersji „Gościa Krakowskiego”.

Dziś przypominamy kilka najważniejszych chwil roku 2014. 

Żywa księga

27 i 28 marca. Dwa dni trwały uroczystości jubileuszowe w katedrze na Wawelu, w których jako legat papieski wziął udział kard. Stanisław Ryłko.

- Przynoszę wam specjalne pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo od ojca świętego Franciszka, który włącza się duchowo w tę naszą dzisiejszą pieśń dziękczynienia - mówił papieski wysłannik. - Staję przed wami z głębokim wzruszeniem, świadom roli, jaką ta katedra odgrywała przez wieki i nadal dzisiaj odgrywa w życiu Kościoła polskiego, Kościoła krakowskiego i całej naszej ojczyzny - dodał na początku Mszy św. w drugim dniu obchodów.

Wraz z nim celebrowali ją kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i przedstawiciele kapituł (na czele z Prymasem Polski i członkami kapituły gnieźnieńskiej) oraz kapłani. W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele władz.

Więcej:

Przegląd roku 2014   Nowe, zmodernizowane Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II Adam Wojnar Nowy dom JPII

9 kwietnia. Po gruntownej przebudowie otwarte zostało muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Po trwającej kilka lat modernizacji zyskało ono nową, multimedialno-narracyjną formę oraz czterokrotnie zwiększyło swoją powierzchnię. W uroczystej inauguracji ekspozycji wzięli udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, premier Donald Tusk oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Podczas Mszy św. towarzyszącej rozpoczęciu działalności muzeum kard. S. Dziwisz mówił: - Niech to muzeum nas uczy, na wzór Jana Pawła II, jak kochać i służyć. Jan Paweł II nadal przemawia do milionów chrześcijan na całym świecie. Nie tylko zapisanym słowem, stanowiącym prawdziwą skarbnicę, ale też świadectwem życia i służby.

Oprócz multimediów w muzeum znalazły się m.in. sutanny Karola Wojtyły, jego szkaplerz, kopia wyłożonego na trumnie ewangeliarza, pistolet Mehmeta Ali Agcy.

Więcej:

Przegląd roku 2014   W uroczystościach w Łagiewnikach uczestniczyli wierni z Polski i ze świata Miłosz Kluba /Foto Gość Prawie jak w Rzymie

27 kwietnia. Z Łagiewnik transmitowana była Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjechali wierni z Polski i zagranicy, grupy parafialne, modlitewne, rodziny i indywidualni pielgrzymi, by wspólnie przeżyć uroczystości kanonizacyjne dwóch papieży i świętować Niedzielę Bożego Miłosierdzia.

Co przyciągnęło wiernych z różnych zakątków kraju i świata w ten dzień do Łagiewnik? - Gdzie ojciec, tam i córki - powiedziała s. Maria Bożena ze Zgromadzenia Sióstr Orionistek w Warszawie - Chcemy być w miejscach, które były papieżowi bardzo drogie - mówiły. 

Dla Theresy z Irlandii to szczególne miasto, bo Jan Paweł II był dla niej wyjątkową głową kościoła - To jedyny papież, który odwiedził Irlandię. Nie zignorował nas. Dziś jestem w miejscu, które on ukochał - wspominała.

Więcej:

Przegląd roku 2014   Ks. Tadeusza Juchasa pożegnały setki wiernych z całego Podhala i różnych zakątków Polski Jan Głąbiński /Foto Gość Pożegnany z honorami

23 i 24 maja. Ks. prał. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium MB Ludźmierskiej, który zmarł 17 maja, spoczął na miejscowym cmentarzu.

Uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni. Pierwszego dnia przewodniczyli im abp Wacław Depo z Częstochowy i krakowscy biskupi: Jan Szkodoń, Jan Zając, Damian Muskus oraz Tadeusz Pieronek.

Dzień później ks. Juchas został odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu w Ludźmierzu. Żegnało go tam ponad 60 jeźdźców z banderii konnej, 180 delegacji z pocztami sztandarowymi, a także niezliczona ilość wiernych z Ludźmierza i całego Podhala. Szczególnym momentem było oddanie salw honorowych przez żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Uroczystości przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej:

Przegląd roku 2014   Prezentacja logotypu ŚDM Miłosz Kluba /Foto Gość Iskra w logo ŚDM

3 lipca. W Krakowie zaprezentowany został logotyp, który stanie się oficjalnym znakiem Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Grafika łączy w sobie odniesienia do trzech elementów: miejsc, w których odbędą się ŚDM (Kraków i Polska), głównych bohaterów wydarzenia (młodzieży) oraz tematu spotkania, którym jest orędzie o Bożym Miłosierdziu. Znak ŚDM wpisany jest w kontur Polski. W jego centrum znajduje się krzyż, symbolizujący Chrystusa. Żółte koło oznacza położenie Krakowa i symbolizuje młodych ludzi. Z krzyża wypływa iskra Bożego Miłosierdzia, nawiązująca do obrazu "Jezu, ufam Tobie".

Logo jest ilustracją słów: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), które zostały wybrane na temat spotkania. Autorką i pomysłodawczynią grafiki jest Monika Rybczyńska.

Więcej:

Przegląd roku 2014   Prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Intensywnej Opieki Medycznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu Monika Łącka /Foto Gość Cud w medycynie

30 listopada. Historią Adasia z małopolskich Racławic przez kilka tygodni żyła cała Polska. Dwuletni chłopiec w środku nocy, prawdopodobnie w półśnie, wyszedł z domu swoich dziadków, u których spał, i szedł w stronę swego domu.

Nad ranem został odnaleziony przez policję. Temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 12 stopni Celsjusza, temperatura skóry była o kilka stopni niższa. Adaś trafił do kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, gdzie zajął się nim prof. Janusz Skalski wraz ze swoim zespołem.

Dziś chłopiec, który był już "po drugiej stronie", wraca do zdrowia i cały czas jest rehabilitowany. W szpitalu spędzi jeszcze na pewno kilka tygodni. Jego przypadek został okrzyknięty cudem medycznym i mówił o nim cały świat.

Więcej:

Przegląd roku 2014   Zaprzysiężenie członków trybunału mającego badać życie ks. Piotra Skargi Adam Wojnar Skarga na ołtarze

8 grudnia. W Krakowie rozpoczął się oficjalnie diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego ks. Piotra Skargi (1536-1612). Zaprzysiężeni zostali członkowie trybunału, mającego badać życie i dzieło jezuickiego kaznodziei.

Ks. Piotr Skarga był związany z Krakowem licznymi więzami. Tu studiował w Akademii Krakowskiej, tu działał jako kaznodzieja i zwierzchnik jezuickiego domu zakonnego, tu założył pomagające ubogim Arcybractwo Miłosierdzia, tu wreszcie zmarł w opinii świętości i został pochowany w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła. Jego „Żywoty świętych” kształtowały duchowość kolejnych pokoleń, a jednocześnie utrwalały i rozpowszechniały kulturę słowa polskiego.

W uroczystości wzięli udział aż trzej kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Franciszek Macharski i Marian Jaworski.

Więcej: