Górale podążą za Trzema Królami

jg

publikacja 02.01.2015 11:20

Na Podhalu Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami trzech miejscowości. Za monarchami podążą mieszkańcy Zakopanego, Rabki i Chochołowa.

Górale podążą za Trzema Królami Trasa Orszaku Trzech Króli od początku wiedzie m.in. przez Krupówki Jan Głąbiński /Foto Gość

- Cieszę się, że Rabka-Zdrój ponownie dołączyła do miast największych ulicznych jasełek na świecie, do radosnego, wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących Dobrą Nowinę o narodzeniu Chrystusa - mówi Ewa Przybyło, burmistrz Rabki.

W tym podhalańskim uzdrowisku za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialni są parafia św. Teresy, Magistrat oraz Miejski Ośrodek Kultury wraz z Fundacją Orszaku Trzech Króli. Na rozpoczęcie orszaku, o godz. 15, w kościele św. Teresy przy ul. Parkowej 9, odbędzie się uroczysta Msza św., po której uczestnicy przejdą ul. Parkową i ul. Chopina do amfiteatru. Tam będzie można zobaczyć inscenizację spektaklu ulicznego "Kolaż Bożonarodzeniowy" w wykonaniu Teatru A z Gliwic. Zaplanowano także wspólne kolędowanie.

Orszak Trzech Króli odbędzie się także w Chochołowie. W jego organizację zaangażowała się parafia św. Jacka, miejscowy oddział Związku Podhalan oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Chochołowskich. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 11 w kościele parafialnym. Następnie orszak przejdzie na plac przed kościołem, a stamtąd do budynku szkoły podstawowej, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie oraz występ dzieci, które zaprezentują góralskie jasełka.

W Zakopanem Orszak Trzech Króli rozpocznie się także o godz. 11 od Eucharystii w kościele Świętej Rodziny przy Krupówkach. Następnie orszak przejdzie od kościoła ulicami: Krupówki, Generała Andrzeja Galicy na Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego i Plac Niepodległości, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. W imprezie uczestniczyć będą zespoły regionalne. - Zapraszamy wszystkich bez wyjątku do radosnego przemarszu z kolędami na ustach - mówi Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego.  

 Głównym organizatorem orszaku jest Starostwo Tatrzańskie wspólnie z zakopiańskim Magistratem. Do uczestnictwa w nim zapraszają ponadto wójtowie gmin powiatu tatrzańskiego.