Świat poznał hymn ŚDM!

Monika Łącka

publikacja 06.01.2015 13:13

Na Rynku Głównym, gdy przed Ratusz dotarł Orszak Trzech Króli, odbyła się prapremiera hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Świat poznał hymn ŚDM! Hymn został zaśpiewany w obecności Świętej Rodziny Monika Łącka /Foto Gość

Hymnu wysłuchało kilkanaście tysięcy uczestników tegorocznego, 5 już krakowskiego Orszaku Trzech Króli, którzy mimo mrozu stawili się na jego trasie, by wspólnie pokłonić się Dzieciątku i kolędować Mu.

Na scenie ustawionej przed Ratuszem pojawili się wszyscy zaangażowani w tworzenie hymnu, zaakceptowanego ostatecznie przez Watykan. Na żywo na Rynku Głównym wystąpili około 50-osobowy chór mieszany, orkiestra symfoniczna i zespół muzyczny, którzy pod kierunkiem dyrygenta Huberta Kowalskiego w ostatnich miesiącach pracowali nad utworem "Błogosławieni miłosierni".

W premierze hymnu wzięło też udział trzech wokalistów: Katarzyna Bogusz, Aleksandra Maciejewska i Przemek Kleczkowski.

Muzykę i tekst hymnu napisał Jakub Blycharz, krakowski kompozytor wywodzący się ze środowiska dominikańskiego, z wykształcenia prawnik, a z zamiłowania muzyk. Jest on także autorem wielu utworów liturgicznych, m.in. "Dobry jest Pan", "Bonum est praestolari", "Uczta Baranka". Wraz z żoną i córką zaangażowany jest w życie krakowskiej wspólnoty Głos na Pustyni.

Wśród licznie zgromadzonych krakowian, hymnu w jego premierowym wydaniu wysłuchał również kard. Stanisław Dziwisz.

Równocześnie na stronie internetowej ŚDM Kraków 2016 pojawił się filmik przygotowany podczas nagrań do hymnu - tzw. "making of".

- Chcielibyśmy, by mieszkańcy Krakowa poczuli się gospodarzami Światowych Dni Młodzieży - mówi o uroczystej prapremierze hymnu ks. Tomasz Kijowski SDB, dyrektor biura prasowego ŚDM. - Ufamy, że to wzbudzi sympatię i przełoży się na gościnność - dodaje.

"Błogosławieni miłosierni" - oficjalny hymn ŚDM Kraków 2016 / official hymn of WYD Krakow 2016
Krakow2016