Mają dokąd pójść

Agnieszka Homan

publikacja 08.01.2015 21:51

8 stycznia otwarto oficjalnie i poświęcono Dom dla Osób Niepełnosprawnych „Anioły na Górce” w Spytkowicach k. Zatora.

Mają dokąd pójść Dom już otwarty. Po prawej państwo Eugenia i Tadeusz Góreccy, jego główni fundatorzy. Agnieszka Homan

Zbudowany przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaczął działać w grudniu 2014 r. Pierwszy powstał Warsztat Terapii Zajęciowej, ale plany są szersze. Będzie tu także poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych i dom czasowego pobytu.

- Dobrze, że ten ośrodek powstał - powiedziała mama Kasi, od niedawna uczestniczki zajęć w nowym Warsztacie Terapii Zajęciowej w Spytkowicach.

- Córka chodziła do szkoły w Skawinie, wtedy miała koleżanki. Potem siedziała w domu. Nie było takiego ośrodka w okolicy. A tak trzeba wstać, ubrać się, pójść spotkać się z ludźmi. To ją mobilizuje – dodała.

Ośrodek poświęcił ks. bp Józef Guzdek, dawniej biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, a obecnie biskup polowy Wojska Polskiego. To on był inicjatorem jego powstania.

- Powiedział: „Idźcie do Caritas. To jest dobra organizacja” - wspominał Tadeusz Górecki, współfundator domu.

- Nie byłoby tego domu bez państwa Eugenii i Tadeusza Góreckich z USA, którzy nie tylko przekazali swą ojcowiznę na rzecz osób niepełnosprawnych, ale wiernie sekundowali naszym pracom i wspomagali je finansowo. Powstał obiekt nowoczesny i zbudowany solidnie. Dobrze będzie służył w tym pięknym miejscu osobom niepełnosprawnym - podkreślił dyrektor ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas.

Działa w nim 9 pracowni tematycznych: gospodarstwa domowego, stolarska, ogrodnicza, rękodzieła, multimedialna, plastyczna, krawiecka, teatralno - muzyczna oraz świecy i witrażu. Ponadto prowadzona jest rehabilitacja ruchowa oraz poradnictwo psychologiczne. Zajęcia odbywają się pięć dni w tygodniu przez 7 godzin dziennie. WTZ jest placówką dziennego pobytu.

Cała inwestycja kosztowała ok. 2 mln zł.

- Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy i jego Departamentu ds. Polityki Społecznej otrzymaliśmy 800 tys. zł dofinansowania ze środków PFRON – poinformował ks. Kordula.