Film o „Papie” Jaworskim

Bogdan Gancarz

publikacja 26.01.2015 06:16

Postać kard. Mariana Jaworskiego przedstawiono w dokumentalnym filmie telewizyjnym. Prezentacja filmu odbyła się wieczorem 25 stycznia w karmelitańskim Centrum Kultury Duchowej „Communio Crucis” im. św. Edyty Stein w Krakowie.

Film o „Papie” Jaworskim Kard. Jaworski dziękował reżyserce filmu, za skromne przedstawienie jego osoby, bez nadmiernego wychwalania Bogdan Gancarz /Foto Gość

Wśród oglądających byli m. in. sam bohater filmu, mieszkający obecnie w Krakowie metropolita senior archidiecezji lwowskiej i jego przyjaciel kard. Franciszek Macharski, metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

- Istnieją osoby, dzięki którym możemy czytelnie rozeznać historię, widząc, że uczestniczymy w czymś ważnym. Jedna z nich jest na pewno kard. Marian Jaworski. Bogusława Stanowska-Cichoń utrwaliła w obiektywie jego postać i przedstawiła wieloletnią przyjaźń późniejszego metropolity lwowskiego z Janem Pawłem II – powiedział ks. prof. Marian Zawada, przeor klasztoru karmelitów w Krakowie, szef Centrum „Communio Crucis”.

W filmie „Powiernik duszy. Kard. Marian Jaworski” za pomocą relacji, filmów dokumentalnych, niepublikowanych dotąd zdjęć, przedstawiono niezwykłą drogę życiową bohatera.

Urodzony w 1926 r. we Lwowie, w 1945 r. jako kleryk opuścił miasto rodzinne i wraz z innymi seminarzystami znalazł się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po święceniach, wciąż będąc formalnie kapłanem archidiecezji lwowskiej, związał się na wiele lat z Krakowem i Lublinem. Został uczonym filozofem, twórcą Papieskiej Akademii Teologicznej, biskupem w Lubaczowie dla pozostałej w Polsce części archidiecezji lwowskiej, wreszcie w latach 1991-2008 metropolitą lwowskim, od 2001 r. kardynałem. Istotna w jego życiu była przyjaźń z Janem Pawłem II.

- Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że przez tyle lat mogłem być blisko Jana Pawła II. Z podziwem patrzyłem, jak ten człowiek był oddany Bogu i ludziom – wspominał w filmie.

- Ich przyjaźń, zrodzona początkowo ze wspólnych zainteresowań filozoficznych, przetrwała do końca. Swą ostatnia spowiedź Jan Paweł II odbył właśnie u kard. Jaworskiego - powiedział w filmie kard. Stanisław Dziwisz.

Swe spotkania z kard. Jaworskim, bez hagiografizowania jego osoby, wspominają w filmie obok kard. Dziwisza także m. in. ks. bp Damian Muskus, ks. bp Marian Buczek ze Lwowa, prof. Regina Chłopicka, prof. Władysław Stróżewski, o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, księża pracujący na Ukrainie.

Ciekawą stronę duszpasterskiej działalności kard. Jaworskiego przedstawiła w filmie prof. Regina Chłopicka z krakowskiej Akademii Muzycznej. Okazało się, że nie tylko wokół ks. Karola Wojtyły powstało środowisko młodych osób, dla których był przewodnikiem duchowym, przyjacielem, po prostu „Wujkiem”.

- Były dwie grupy przyjacielskie: „Wujka” czyli ks. Wojtyły i „Papy” czyli ks. Jaworskiego. Za sprawą „Papy”, w trakcie naszych wspólnych wypraw w góry, tworzyliśmy sobie przestrzeń wolności. Jedna z wypraw na Luboń wielki zakończyła się zaręczynami z moim przyszłym mężem - wspominała prof. Chłopicka.

Jaworski, jak dla wielu innych, był dla tych młodych wówczas ludzie, prawdziwym powiernikiem dusz.

Bogusława Stanowska-Cichoń wyeksponowała szczególnie kilka wątków z życia bohatera swego filmu.

- Chciałam pokazać kard. Jaworskiego jako świadka wiary Jana Pawła II. Bardzo ważne było dla mnie również przypomnienie jego uporczywej walki o formalne uznanie przez władze państwowe wyższych uczelni kościelnych m. in. Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie i Papieskiej Akademii Teologicznej, dzięki którym młodzi kapłani mogli uzyskać odpowiednio wysoki cenzus wykształcenia – powiedziała Bogusława Stanowska-Cichoń

- Fascynowało mnie także, jak głęboki uczony uporał się z prozaicznymi działaniami związanymi z odrodzeniem archidiecezji lwowskiej: odzyskiwaniem kościołów, ich remontami, niełatwymi rozmowami z władzami - dodała reżyserka „Powiernika duszy”, którego producentami są: OTV Kraków i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.