Tetmajer wrócił w góry

Jan Głąbiński

publikacja 15.02.2015 08:44

Na cmentarzu w Ludźmierzu 14 lutego została odsłonięta specjalna tablica upamiętniająca ludźmierzanina Kazimierza Przerwę-Tetmajera. W tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin.

Tetmajer wrócił w góry Moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy na ludźmierskim cmentarzu Jan Głąbiński /Foto Gość

Uroczystości 150. rocznicy urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera rozpoczęły się od Mszy św. w ludźmierskiej bazylice. Eucharystii przewodniczył ks. infułat Stanisław Olszówka z Zakopanego.

Poetę wspominał kustosz ks. Kazimierz Klimczak. Kapłan mówił o pięknie poezji i prozy artysty, która była wyrażona zawsze ogromną tęsknotą do gór, do Podhala. - Dlatego do nas wrócił. Wrócił na tę ziemię, do ludzi, których ukochał i za którymi tęsknił - mówił ludźmierski proboszcz.

We wspólnej modlitwie wzięła udział społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. Kazimierza Przerwy Tetmajera w Ludźmierza, 15 delegacji z pocztami sztandarowymi szkół, placówek, organizacji. Obecny był wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, a także prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poety na ludźmierskim cmentarzu. Dyrektor ludźmierskiego gimnazjum Maria Ulman przypomniała, że w 1986 r. na dwa miesiące urna z prochami poety wróciła na ludźmierski cmentarz i spoczęła w rodzinnym grobowcu Sojków.

Potem przy wtórze dzwonów, dźwiękach kapeli góralskiej i orkiestry strażackiej ludźmierzanie pożegnali swojego rodaka i odprowadzili na zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Społeczność ludźmierskiego gimnazjum postanowiła uczcić to wydarzenie i umieścić na cmentarzu tablicę pamiątkową. Władze Gminy Nowy Targ przychyliły się pozytywnie do prośby placówki i sfinansowały jej wykonanie.

Dalsza część uroczystości odbyła się w ludźmierskim Domu Podhalan. Wcześniej pod pamiątkowym kamienieniem (mieszczącym się niedaleko sanktuarium) poświęconym poecie, złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.

Historię kamienia przywiezionego z Tatr przypomniała Ewa Iwulska z ludźmierskiego oddziału Związku Podhalan. Wiązanki kwiatów i znicze złożono także pod pamiątkowym obeliskiem na cmentarzu.

Licznie zgromadzeni goście, w tym przedstawiciele nowotarskiego starostwa i sejmiku wojewódzkiego w Domu Podhalan mogli zobaczyć program artystyczny w wykonaniu uczniów miejscowego gimnazjum. Przygotowano też okolicznościową wystawę.

Na scenie zaprezentowali się laureaci XV Konkursu Poezji im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Twórców Podhala. W gronie laureatów, którzy zdobyli pierwsze miejsca w różnych kategoriach, są: Maria Długopolska - SP Krauszów, Dominika Słowik - Gim. Szczawnica, Kamil Długopolski - SP Stare Bystre, Marek Ciężobka - Gim. Łopuszna, Alicja Gacek SP Morawczyna, Daria Król - SP Podszkle, Dominika Maślanka - Gim. Klikuszowa. Konkurs odbył się 12 lutego. Zwycięzcom gratulował m.in. Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty.

Obchody 150. rocznicy urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera zakończyły się sesją historyczną i rozdaniem okolicznościowych odznaczeń przyznanych przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie z Krakowa, współorganizatora obchodów rocznicowych.