Honory dla muzycznego arcymistrza

Bogdan Gancarz

publikacja 27.02.2015 16:17

Słynny dyrygent otrzymał doktorat honoris causa krakowskiej Akademii Muzycznej. Brytyjczyka uhonorowano za „bezgraniczne oddanie muzyce”.

Honory dla muzycznego arcymistrza Sir Neville Marriner jest 10 doktorem honoris causa Akademii Muzycznej Bogdan Gancarz /Foto Gość

- Sir Nevill Marriner to twórca całkowicie oddany muzyce, dążący do artystycznej prawdy, zachowujący zarazem najwyższy szacunek dla tradycji - powiedział prof. Zdzisław Łapiński, rektor AM.

Uroczystość odbyła się 27 lutego w auli Akademii Muzycznej „Florianka”. Była częścią dorocznego święta krakowskiej uczelni muzycznej.

Urodzony w 1924 r.  Nevill Marriner to wszechstronnie wykształcony skrzypek. Największą sławę zyskał jako współtwórca i dyrygent słynnego londyńskiego zespołu muzycznego Academy of Saint Martin in the Fields.

Jak stwierdził w laudacji prof. Mieczysław Tomaszewski, dźwięk tego zespołu „osiągnął charakter niepowtarzalny; stał się przedmiotem podziwu”.

Pod dyrekcją Marrinera orkiestra dokonała kilkuset nagrań. Szczególnie cenione były nagrania utworów Bacha i Mozarta.

Popularnością cieszyły się także płyty, gdzie zarejestrowano muzyczne ścieżki dźwiękowe do filmów m. in. „Amadeusza” Milosza Formana.

Marriner szefował również zespołom muzycznym w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

W 1985 r. uzyskał tytuł szlachecki.

- Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że ów arcymistrz wpisuje się dziś w dzieje krakowskiej Akademii Muzycznej swoim życiem i dziełem, ucząc tego, co kiedyś wyraził słowami mogącymi stanowić drogowskaz. Na pytanie co poprzez lata pozostało u niego niezmienne, odpowiedział: „Miłość i pasja. Bez pasji nie da się ubarwiać tego zawodu” - powiedział prof. Tomaszewski.

Nowy doktor honorowy Akademii Muzycznej prowadził w niej m. in. w ub. roku zajęcia ze studentami.

- Mówił językiem prostym, konkretnym. Często tłumaczył swoje zabiegi interpretacyjne prostym stwierdzeniem: "Spróbujcie tak zagrać, bo tak będzie najprościej zrealizować to, co chciał kompozytor" - wspominał prof. Rafał Jacek Delekta.

Neville Marriner podziękował za wyróżnienie, a potem wspominał m. in. swoje pierwsze spotkania z muzykami polskimi w latach 70. ub. wieku.

- Było to dla mnie bardzo pouczające doświadczenie. Teraz zaś czuję się bardzo zaszczycony otrzymaniem wyróżnienia od tak szacownej uczelni muzycznej - powiedział sir Neville Marriner.

Krakowianie będą mieli okazję podziwiać sposób interpretacji słynnego dyrygenta w trakcie koncertu, który odbędzie się w niedzielę 1 marca o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej.

Orkiestra symfoniczna Akademii Muzycznej wykona wówczas pod jego kierunkiem „Concerto” Michaela Tippetta i „I Symfonię” Georges’a Bizeta.