Koncert dla prof. Szczeklika

pm, ad

publikacja 03.03.2015 11:46

W klinice przy ul. Skawińskiej znów zabrzmi legendarny biały fortepian. Tym razem zasiądzie przy nim Antoni Cedro.

Koncert dla prof. Szczeklika Prof. Andrzej Szczeklik przy białym fortepianie bialyfortepian.org

Niezwykły instrument sprowadził do kliniki prof. Andrzej Szczeklik, sławny lekarz i humanista, a przy okazji wybitnie uzdolniony absolwent średniej szkoły muzycznej. Biały fortepian kupił dla swojej kliniki, by organizować koncerty dla pacjentów. Grywał na nim sam lub zapraszał artystów z zewnątrz.

Obecny kierownik katedry prof. Jacek Musiał przywrócił muzykę do szpitala. Przed uroczystością nadania katedrze imienia prof. Szczeklika, we wrześniu 2013 roku, z jego inicjatywy instrument został gruntownie odnowiony i przeniesiony do dużej auli wykładowej. Biały fortepian ożył i gra co miesiąc, w jakimś sensie także dla prof. Szczeklika.

Widownię stanowią przede wszystkim pacjenci kliniki, personel medyczny i wtajemniczone osoby z zewnątrz. Jest oczywiste, że ze względu na zdrowie i samopoczucie chorych, nie jest możliwe otwarcie koncertów dla wszystkich chętnych. Są to więc najbardziej elitarne koncerty w Krakowie. Z jednej strony wykonawcy w długich sukniach i frakach, z drugiej - chorzy w strojach szpitalnych. A pomiędzy nimi przepływa zupełnie niezwykła energia.

5 marca o godz. 17 odbędzie się kolejny z comiesięcznych „Koncertów przy Białym Fortepianie”. Publiczności zaprezentuje się tym razem Antoni Cedro, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu, a obecnie student III roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum UJ. W repertuarze Debussy, Rachmaninow, Chopin.

A. Cedro przyznaje, że biały fortepian przykuł jego uwagę podczas zajęć z genetyki na II roku studiów. Zapragnął na nim zagrać, by dać pacjentom chwilę odpoczynku i radości.

Będzie to już drugi koncert z udziałem studentów medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas pierwszego (styczeń 2014 r.) studenci zaśpiewali dla pacjentów (i wspólnie z nimi) tradycyjne polskie kolędy.