Nowy szef NCN

mk

publikacja 04.03.2015 19:38

Został nim prof. Zbigniew Błocki - poinformowano na stronie Narodowego Centrum Nauki. Swoją czteroletnią kadencję rozpoczął on 4 marca.

Nowy szef NCN Narodowe Centrum Nauki zostało otwarte z udziałem minister Barbary Kudryckiej w marcu 2011 roku Grzegorz Kozakiewicz

Dyrektora NCN powołała, na wniosek Rady Narodowego Centrum Nauki, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. Prof. Błocki uzyskał najwyższą ocenę końcową w przeprowadzonym postępowaniu konkursowym.

Prof. Zbigniew Błocki jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Rady Naukowej Centrum Banacha, Rady Naukowej Instytutu Matematycznego PAN, a także Komitetu Matematyki PAN. Na Uniwersytecie Jagiellońskim koordynuje projekt "Geometria i topologia w modelach fizycznych" w ramach Międzynarodowych Projektów Doktoranckich Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W latach 2011-2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Matematyki UJ, był także zastępcą przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego 6. Europejskiego Kongresu Matematyki, który odbył się w Krakowie w 2012 r. Od kilku lat jest również członkiem komitetu naukowego i głównym organizatorem Wykładu im. Stanisława Łojasiewicza na UJ. W Radzie NCN zasiada od roku 2010.

Jest laureatem Nagrody im. Zaremby Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2007) oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcie naukowe (2008), a także autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, recenzentem dwóch rozpraw doktorskich i jednej habilitacyjnej. Do tej pory wypromował dwóch doktorów.

Na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ pracuje od 1990 (tu w 1995 roku obronił doktorat, którego promotorem był prof. Józef Siciak).  W 1999 r. w ramach stypendium Fulbrighta przebywał na Indiana University w Bloomington i University of Michigan w Ann Arbor. Rok 2001 spędził w Instytucie Maxa Plancka w Bonn, a w 2002 r. przebywał 3 miesiące w Instytucie Maxa Plancka w Lipsku.

W latach 2006 i 2013 był profesorem wizytującym na Indiana University. Był także wielokrotnie zapraszany na wykłady do ośrodków naukowych (m. in. Princeton, Harvard, Columbia, University of Hong Kong, Peking University, Fudan University - Szanghaj, Nagoya, Tel Aviv, Grenoble, Indian Institute of Science - Bangalore, Uppsala, Tor Vergata - Rzym, Wiedeń, Purdue University, Australian National University - Canberra, Institut de Mathématiques de Jussieu - Paryż).

Dzień przed nominacją prof. Z. Błockiego swoją kadencję jako dyrektor NCN zakończył prof. Andrzej Jajszczyk. W podsumowaniu czterech lat działalności podziękował on "wszystkim, którym leżało na sercu działanie NCN - tym, którzy te działania wspierali, a także tym, którzy w dobrej wierze je krytykowali".

"Zdaję sobie sprawę, że nie spełniliśmy wszystkich oczekiwań środowiska naukowego, ale niejednokrotnie wynikało to z naszych ograniczonych zasobów, a także z konieczności dokonywania nieoczywistych i trudnych wyborów spośród różnych możliwych rozwiązań. Uważam, że mimo wszystkich słabości, udało nam się przez te cztery lata stworzyć nowoczesną agencję grantową, działającą zgodnie z najlepszymi praktykami światowymi, która będzie nadal dobrze służyć polskiej nauce" - napisał na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Wśród wymienionych przez prof. Jajszczyka osiągnięć NCN znalazły się m. in. rozdzielenie ponad 4 miliardów złotych ze środków publicznych, przygotowanie i prowadzenie jedenastu rodzajów cyklicznych konkursów dla naukowców, wprowadzenie dobrych praktyk związanych z oceną wniosków i prowadzeniem badań naukowych, ograniczenie biurokracji związanej z grantami naukowymi, oraz budowa sprawnie działającej instytucji i "wspaniałego zespołu kompetentnych i przyjaznych ludzi" i zapewnienie NCN mocnej pozycji międzynarodowej.

"Wymienione wyżej sukcesy są wynikiem zbiorowego wysiłku wielu osób" - zaznaczył prof. Andrzej Jajszczyk.

Narodowe Centrum Nauki, którego zadaniem jest wspieranie badań podstawowych, czyli "prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowanie ani użytkowanie", ma swoją siedzibę w Krakowie (przy ul. Królewskiej, w budynku "Biprostalu").